Miejskie Przedszkole nr 1 w Oławie

Szlakiem krasnali

Grupa VII na wycieczce we Wrocławiu.

„Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam: Krasnoludki są na świecie."
(Maria Konopnicka)

Tak, właśnie tak, krasnoludki są na świecie! Kiedyś mieszkały w górach, pracowały w kopalniach, ale część z nich postanowiła przenieść się do pewnego miasta i wybrała Wrocław. W bajkowym, pięknym Wrocławiu dzieci z grupy VII miały okazję spotkać urocze krasnoludki. Skrzaty spoglądały na nich z okien, piwnic, drzwi, były w najmniej spodziewanych miejscach, a te najodważniejsze można było zobaczyć na ulicy. Wystarczyło tylko uważnie śledzić drogę pod stopami, a tam oczom naszych dzieci ukazywały się małe, około jednej stopy wysokości skrzaty, z wielką brodą, kapeluszem, a na nóżkach miały założone szpiczaste butki.

Dzieci idąc szlakiem krasnali z miejskim przewodnikiem, miały okazję zapoznać się z nimi, dowiedzieć się, czym się zajmują na co dzień, komu zazwyczaj pomagają. A były to różne krasnoludki, jeden z nich zbierał wodę w fontannie, drugi znał rozmaite gatunki ziół i potrafił przyrządzać z nich rozmaite napoje i lekarstwa, inny dzień w dzień tkwił za grubymi kratami, z przykutą ciężką kulą do nogi, znalazł się również taki, który nic nie robił, tylko objadał się pizzą.

Jeśli ktoś nie wierzy tym wszystkim opowieściom, nie wierzy w istnienie krasnoludków, niech sam ich poszuka we Wrocławiu.