Miejskie Przedszkole nr 1 w Oławie

Mali badacze...

...projekt edukacyjny w grupie VII.

Projekt edukacyjny "Mali badacze" realizowany pod czujnym okiem Pani Lidii Luks ma na celu rozwijanie aktywności poznawczej dzieci przez organizowanie działań badawczych, czerpanie radości z odkrywania oraz rozwijanie zainteresowań badawczych. Eksperymenty i zabawy badawcze pozwalają w naturalny sposób pobudzić dzieci do myślenia dlaczego pewne zjawiska mają miejsce. Jest to doskonały sposób na wprowadzenie w świat nauki. Dziś przedszkolaki poznały eksperyment "Wir mleczny", podczas którego mieszały kolory poznając takie pojęcia jak: "kolory podstawowe"
i "kolory pochodne". Dzieci były bardzo zaangażowane podczas zajęć, a ich radość z odkrywania była ogromna. Przedszkolaki poznały również różne rodzaje cieczy.
Było bardzo ciekawie i kolorowo.

Za nami kolejne dwa eksperymenty. Pierwszy "Magiczny worek". Ekspryment polegał na przebijaniu kredkami woreczka na wylot. Co się stało? Kredki "przeszły" na wylot woreczka, a woda pozostała
w woreczku. Działo się tak, ponieważ w momencie, gdy polietylen jest rozdzielany, jego cząsteczki zbliżają się do siebie. W przypadku naszego eksperymentu polietylen zacisnął się wokół ołówków. Byliśmy pod wrażeniem!

Drugi ciekawy eksperyment to "Magiczny słoik". Słoik wypełniony watą zabarwiliśmy kolorową wodą za pomocą pipetek. Przypominaliśmy sobie jak mieszają się kolory i jakie powstają barwy pochodne. Zabawa była przednia!