Miejskie Przedszkole nr 1 w Oławie

  • Kalendarium

    Wtorek, 2024-03-19

    Imieniny: Aleksandryny, Józefa

  • Kartka z kalendarza

Owsica

OWSICA

Owsik ludzki (Enterobius vermicularissyn. Oxyuris vermicularis, w okresie oświecenia owsiki nazywano rupiami) - robak pasożytniczy typu nicieni barwy białawej. Osiąga rozmiary: samica ok. 1 cm, a samiec ok. 3 mm. Pasożytuje wyłącznie 
w organizmie człowieka, w jelicie grubymwyrostku robaczkowym oraz końcowym odcinku jelita cienkiego. Żywi się wyssaną treścią jelitową oraz zawartymi w niej substancjami. Samice żyją około 4 tygodni, a samce giną zaraz po zaplemnieniu.

W końcowym okresie życia w okolicy okołoodbytniczej żywiciela samica składa 8000-12000 jaj, zawierających larwy pasożyta. W ciągu 4-8 godzin larwy osiągają zdolność inwazyjną.

Enterobius vermicularis wywołuje chorobę zwaną owsicą. Przebieg owsicy zależy od liczby pasożytów i odporności żywiciela. Chore dzieci z powodu silnego swędzenia w okolicy odbytu źle sypiają. Owsicy towarzyszą także m.in. bóle brzucha, zaburzenia wypróżniania, nudności, zapalenie skóry, wysypka. Przy nasilonej infestacji owsica może doprowadzić do poważnych zahamowań rozwoju fizycznego i psychicznego. Powszechny we wszystkich strefach klimatycznych, lecz najliczniejszy w klimacie umiarkowanym.

 Owsiki - objawy u dziecka zakażonego:
  • nie ma apetytu,
  • w nocy drapie się, źle śpi,
  • nie może usiedzieć w jednym miejscu,
  • obgryza paznokcie, zgrzyta zębami,
  • jest blade, ma podkrążone oczy,
  • skarży się na bóle głowy, brzucha,
  • czasem zaczyna ponownie moczyć się w nocy,
  • w stolcu malucha można dostrzec białe niteczki długości ziarnka ryżu (samice owsika).
 

 Z rączek do buzi

Do zakażenia dochodzi po zjedzeniu jaj owsików. W jelicie wylęgają się z nich kolejne pasożyty. Samica wędruje w nocy w oolice odbytu i tam składa jajeczka. To powoduje nieprzyjemne swędzenie. Dziecko przez sen drapie się po pupie i roznosi jajeczka na pościel i inne otaczające przedmioty. Jaja ,,lądują'' też za paznokciami, a stąd często wędrują do buzi. I tak dziecko zakaża się ponownie. Poza organizmem człowieka jaja owsików mogą przetrwać nawet kilka tygodni. A że unoszą się w powietrzu razem
z kurzem, mogą osiąść w różnych miejscach w mieszkaniu. Nic więc dziwnego, że łatwo je ,,złapać''. Dlatego często choruje cała rodzina zarażonego malca i jego koledzy z przedszkola.

 Proste badania

Jeśli zauważymy u malca objawy, które mogą świadczyć o owsicy, najlepiej odrazu zgłosić się do lekarza. Żeby upewnić się czy dziecko ma owsiki, lekarz zleca badanie kału na pasożyty. Najlepiej oddać do laboratorium 3 próbki kupki z różnych dni. Może się zdarzyć, że badanie niczego nie wykaże, chociaż brzdąc ma te pasożyty. W niektórych aptekach i laboratoriach można też kupić pałeczkę 
z celofanem i przylepić ją przy odbycie malca rano, zanim wstanie. Jaja owsików przykleją się do folii (trzeba ją zanieść do laboratorium).

Jak pożegnać swędzące owsiki?

Niektórzy lekarze decydują się na leczenie bez badań (lub mimo ich negatywnego wyniku). A to dlatego, że najważniejsze są objawy. Jeśli dziecko ma dolegliwości które świadczą o owsicy, lepiej dać mu lek. Zwykle podaje się 1 dawkę preparatu w zawiesinie (pyrantelum). Leki (dostępne tylko na receptę) powinni zażyć wszyscy domownicy. Kuracja jest krótka ale trzeba ją powtórzyć w ciągu dwóch tygodni,a niektórzy lekarze zalecają nawet trzy etapy. Ponieważ leki działają na dorosłe osobniki, a nie na ich jaja, ponowne przyjęcie leków gwarantuje także wytrucie tych robaków, które wylęgły się z jaj po kuracji.

Leczyć trzeba cała rodzinę

Owsikami bardzo łatwo się zarazić. To dlatego problem szczególnie często dotyka tych maluchów, które chodzą do przedszkola. Wielu rodziców uważa ten temat za wsydliwy i nie mówi o nim innym rodzicom. A przecież dopóki leki nie zostaną podane wszystkim dzieciom w grupie, robaki będą powracać. Jeśli więc okaże się, że Twój maluch ma owsicę, musisz poinformować o tym Panie w przedszkolu lub szkole, by można było przeprowadzić kurację u wszystkich. Zasada ta dotyczy także domowników i osób na codzień stykających się z dzieckiem. Leki trzeba podać wszystkim i co ważne, rozpocząć leczenie tego samego dnia.

Znaczenie odpowiedniego żywienia podczas owsicy

Leczenie należy wspomagać dietą która pobudzi perystaltykę jelit i pomoże usunąć z nich owsiki. Warto jeść produkty bogate w błonnik: kasze, chleb razowy, warzywa strączkowe, surowe warzywa i owoce a ograniczać przetworzone węglowodany. Dziecko nie powinno także dostawać słodyczy.
Można walczyć z owsikami sposobami naszych babć - kiedys pasożyty zwalczano właśnie dietą. Pomocny może być czosnek, kiszona kapusta, sok z kiszonej kapusty, sok z czerwonych buraków. Cenionym niegdyś preparatem  w walce
z owsicą była pasta ze świeżych, zmielonych pestek dyni wymieszanych z miodem. Należy ją podawać codziennie rano na czczo, po łyżeczce, przez 3 tygodnie. To dobra metoda poprawiania mikroflory w przewodzie pokarmowym sprzyjająca usuwaniu pasożytów- nie zaszkodzi a może wspierać kurację.
Odpowiednia dieta będzie sprzyjać neutralizowaniu toksycznych jadów - odchodów pasożytniczych oraz sprzyja szybszemu usuwaniu pasożytów i toksyn z przewodu pokarmowego.

 DOBRE RADY


Jaja owsików bardzo łatwo się roznoszą- zostają na pościeli, a stamtąd wraz z kurzem wędrują po całym mieszkaniu. 
A ponieważ poza organizmem człowieka  zachowują zdolność do zakażania aż przez 3 tygodnie,  bardzo łatwo zarazić się powtórnie.

 

Aby skutecznie pozbyć sie owsików u dziecka, należy w czasie kuracji:

  • obciąć dziecku paznokcie- zasady tej powinni przestrzegać również wszyscy domownicy,
  • na noc warto wkładać dziecku rękawiczki z jednym palcem, żeby ograniczyć drapanie w okolicach odbytu,
  • co wieczór szorować paznokcie szczoteczką, ponieważ to właśnie pod paznokciami bardzo łatwo przenieść jaja pasożytów,
  • dopilnować, żeby dziecko nie oblizywało paluszków, nie trzymało ich w buzi ani nie obgryzało paznokci,
  • codziennie zmieniać mu majtki, piżamkę oraz ręcznik,
  • zadbać o dietę pobudzającą jelita do pracy,
  • w ciągu dnia kilkakrotnie podmywać dziecko - jeśli skóra wokół odbytu jest zadrapana, po każdym myciu smarować ją kremem,
  • bardzo dokładnie wysprzątać cały dom,
  • zabawki dziecka trzeba dokładnie wymyć pod bieżącą, gorącą wodą a nawet sparzyć wrzątkiem,
  • bieliznę, pościel, ręczniki wyprać w 95oC a inne rzeczy wyprasować gorącym żelazkiem,
  • na noc zakładać dziecku obcisłe majteczki by utrudnić mu drapanie,
  • powtórzyć całą akcję sprzątania domu w trakcie następnej kuracji,
  • konieczne jest dokładne mycie rąk gorącą wodą z mydłem po każdej wizycie w toalecie i przed posiłkiem.