Robotyka

Poznajemy tajniki robotyki

28 września przez bibliotekę szkolną przewinęło się mnóstwo uczniów, którym absolwent naszej szkoły -Dawid Stanasiuk- mógł zaimponować wiedzą na temat robotów.

Jest on nie tylko studentem czwartego roku Automatyki i Robotyki na Politechnice Wrocławskiej, ale również prezesem do spraw organizacyjnych Koła Naukowego Robotyków KoNaR, od 10 lat działającego na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, a zajmującego się projektowaniem autorskich konstrukcji robotycznych, szeroko pojętym promowaniem robotyki oraz organizowaniem zawodów Robotic ARENA.

Zainteresowani powinni sobie zarezerwować czas 12 grudnia, bo zostali zaproszeni na to niezwykłe wydarzenie przez samego prezesa koła.

Fachowiec od robotów okazał się doskonałym organizatorem z zacięciem pedagogicznym.
Zanim zaprezentował uczniom roboty mobilne-sumo, lire follover oraz kroczące i robota społecznego Balbinę, ustalił zasady i wymagał ich przestrzegania.

Uczestnicy prezentacji mogli się wnikliwie przyjrzeć konstrukcjom, bo roboty nie tylko walczyły
na prowizorycznym ringu, ale też krążyły wśród zgromadzonych. Dzieci wyszły ze spotkania
z podstawową wiedzą na temat robotyki, poznały pochodzenie słowa " robot" i zrozumiały jego znaczenie, dlatego doszły do słusznego wniosku, że robot kuchenny jest robotem tylko z nazwy. Pojęcie "sztuczna inteligencja" nie brzmi już dla nich obco, wiedzą, w jakim celu buduje się roboty, a nawet rozumieją ich związek ze zwierzętami.

Jak chwytliwym tematem okazały się roboty, można się było przekonać w późniejszych rozmowach z uczniami.

Gratulujemy młodemu konstruktorowi i mamy nadzieję, że niektórych "zaraził" swoją pasją,
bo co do tego, że właściwie wybrał kierunek studiów, nie ma najmniejszej wątpliwości.

Zainteresowanym polecamy stronę internetową www.konar.pwr.wroc.pl