Dzień Ziemi

„Ani ty, ani ja nie znaczymy sami nic. Świat zielone serce ma, chrońmy je by żyć.”

Festiwal Piosenek i Wierszy Ekologicznych oraz „Rzecz o recyklingu” – tak wyglądały tegoroczne obchody Dnia Ziemi w naszej szkole.

Dzień Ziemi to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. W naszej szkole na chwilę refleksji nad przyrodą oraz własnymi działaniami i postawami zaprosili uczniowie klasy Vd wraz z wychowawczynią – panią Beatą Stefaniak. Dowiedzieliśmy się, jak w łatwy sposób możemy zadbać o środowisko naturalne. Wystarczy oszczędzać wodę i energię, ograniczyć ilość śmieci czy segregować odpady, pamiętając, że:
 „Jesteśmy dziećmi Ziemi, Ziemi błękitnej,

jak ona urodzeni pod każdą z gwiazd.

Jesteśmy dziećmi Ziemi , my - to jej liście,

ten kamyk, drzewo, mrówka, człowiek i ptak.”

Dzieci z klas młodszych wzięły natomiast udział w Festiwalu Piosenek i Wierszy Ekologicznych, który stanowił podsumowanie trwającego od 30 marca projektu „Jestem przyjacielem przyrody”.
Przez trzy tygodnie dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I – III realizowali różnorodne zadania. Podczas wycieczek, rozmów z nauczycielami, gier i zabaw dydaktycznych kształtowano pozytywne więzi ze środowiskiem przyrodniczym, uczono odpowiedzialności za jego stan. Uczestnicy projektu rozwijali świadomość ekologiczną, poprzez wyrabianie nawyków segregowania śmieci, oszczędnego korzystania z materiałów papierniczych, wody, prądu. Na zajęciach szkolnych dzieci omawiały poczynione obserwacje, wykonywały ilustracje, redagowały hasła przyrodnicze, rozmawiały o zwierzętach domowych, odpowiedzialności i prawidłowej opiece nad nimi. Młodzi ekolodzy z zaangażowaniem uczestniczyli w zbiórce karmy dla zwierząt ze schroniska.
22 kwietnia wszystkie dzieci przyszły do szkoły ubrane na zielono, miały też przygotowane rekwizyty związane z przyrodą. Każda klasa zaprezentowała krótki występ - piosenkę lub wiersz przyrodniczy.  Było to ważne wydarzenie integrujące społeczność naszej szkoły. Koordynatorkami projektu były panie Bożena Fotyga i Edyta Jarkiewicz.