W oczekiwaniu na Boże Narodzenie

Tradycyjnie w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia wprowadza nas wyczekiwana przez dzieci wizyta św. Mikołaja, jasełka, piękne dekoracje na szkolnych korytarzach, a drugi rok z rzędu również koncert kolęd oraz piosenek świątecznych śpiewanych w językach obcych.

Trzeba przyznać, że podczas jasełek dla klas 4-6 mogła się podobać gra aktorska członków koła teatralnego, stroje, scenografia, a jeśli chodzi o samą treść - anielska i diabelska narada, troska o to, by ludzie „nie grzeszyli, byli mili”, nawet „brzydkich słów nie mówili”. Mógł robić wrażenie diabelski niepokój spowodowany tym, że „anioły nakaz dostały, by ludzi upominały”, jak również daremne knowania, by „Bóg nie dał Syna, by nie narodziła się chudzina”. Bardzo przyjemne było śpiewanie kolęd przez każdą z klas, a życzenia Pani Dyrektor pięknie wieńczyły dzieło.
Co do „Koncertu kolęd oraz piosenek świątecznych w języku angielskim” sprzed roku, autentycznie się rozrósł, „nabrał rozmachu”, zmienił nieco formułę, przyciągnął sporą publikę i nie wyobrażamy już sobie, by za rok mogło go nie być. Tym razem uczniowie nie tylko śpiewali w języku angielskim, ale niemieckim i ukraińskim, a poza śpiewem można było podziwiać grę na instrumentach, taniec, a nawet miniaturowe formy teatralne. Viktoria w roli prowadzącej zachwycała lekkością operowania językiem angielskim.

Te starannie przygotowane i dopracowane wydarzenia, roztaczające już świąteczny klimat, zostały przyćmione niesamowitym wręcz przedstawieniem przygotowanym przez trzecioklasistów. Ich mowa ciała, gesty, mimika, szeroko pojęty ruch sceniczny w połączeniu z przejmującą, przeszywającą chwilami muzyką, profesjonalnymi kostiumami, rekwizytami, dopracowanie najdrobniejszych szczegółów można zamknąć w jednym słowie - harmonia, a to odpowiednik ideału. Wielkie brawa dla reżysera wydarzenia - wychowawczyni klasy 3a - Renaty Zygmunt, która stworzyła z całej klasy (co podkreślamy z naciskiem) zgrany zespół aktorski, w którym każdy stanął na wysokości zadania. Nie sposób wymienić wszystkich elementów całości, ale jakże przekonujące było kuszenie węża, jak wymowna rozpacz wypędzanej z raju Ewy, jak subtelna postawa Maryi. Królowie kroczyli z godnością, bydlątka chodziły na czworaka, ale i wielbiły Pana… Publiczność w postaci najmłodszych uczniów zaniemówiła, w napięciu czekając na bieg wydarzeń, dorosłych chwilami przeszywały dreszcze, a ze wzruszenia szkliły im się oczy. I rzecz nieprawdopodobna - z ust aktorów nie padło ani jedno słowo, bo nie było takiej potrzeby.  Majstersztyk!

Zapraszamy do obejrzenia filmu w strefie VIDEO naszej strony >>>