Pasowanie na czytelnika 2018

Zanim pierwszoklasiści zostaną pasowani na czytelników, biorą udział w lekcji bibliotecznej, podczas której dowiadują się wielu ważnych rzeczy na temat pracy biblioteki szkolnej i poznają zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

Akt pasowania poprzedza egzamin ze znajomości regulaminów obowiązujących w bibliotece. Dzieci odpowiadają na pytania i wykonują zadania praktyczne, świetnie się przy tym bawiąc. Pierwszoklasiści z pełną powagą składają przyrzeczenie, które zaczyna się od słów: „My, uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy, że będziemy kochać książki, krzywdy zrobić im nie damy…”. Wtedy dopiero można przystąpić do pasowania - nauczyciel bibliotekarz dokonuje tego aktu przy użyciu książki - w tym roku były to „Baśnie Dolnego Śląska”.
Tradycją jest też wręczanie na koniec uroczystości upominków - zakładek do książek - oraz dwóch listów - bibliotekarzy do rodziców oraz książki do dzieci. Nie można mieć wątpliwości - w tym dniu bibliotekę opuszczają kolejni aktywni użytkownicy, wśród których na pewno są przyszli miłośnicy książek.