„Z zakamarków pamięci i dna szuflady” - wystawa pamiątek rodzinnych

Prof. Stanisław Nicieja we wstępie do „Kresowej Atlantydy” napisał: „Historię tworzą nie tylko władcy, przywódcy państw i partii czy bogaci oligarchowie. Historię tworzymy wszyscy. Jedni zamykają swe dzieje i dzieła w obrębie swej rodziny, inni w wymiarach swej wsi, miasta czy instytucji, w której pracowali. Wielkiej historii towarzyszy mała. Oprócz dziejów miast i wielkich postaci historycznych związanych z nimi są w niej również historie zwykłych ludzi zatrzymane w anegdocie, w starym zdjęciu, w opowieści późnego wnuka, a także w mitologii rodzinnej, która nadaje dziejom specyficzny wdzięk i aromat.”

Bardzo ważną i cenną rzeczą w każdej rodzinie są przekazywane z pokolenia na pokolenie pamiątki: stara maszyna do szycia, zegar, porcelana, biżuteria, albumy ze zdjęciami, książki... Niektóre mogą mieć wartość muzealną, ale z pewnością wszystkie posiadają wartość sentymentalną. Pełnią rolę talizmanów przynoszących szczęście, pobudzają nasze wspomnienia o bliskich i ilustrują rodzinną historię. Zazwyczaj „opatrzone” są opowieściami, pomagając zachować dziedzictwo dla przyszłych członków rodziny. Ocalając je od zapomnienia, budujemy własną tożsamość, zdobywamy wiedzę o nas samych, o naszych korzeniach i o społeczności, w której żyjemy.
Stworzenie wystawy pamiątek rodzinnych, którą od początku listopada możemy oglądać w naszej szkole, było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób - głównie rodziców i dziadków naszych uczniów oraz nauczycieli, którzy z zakamarków pamięci i dna starych szuflad wydobyli wspomnienia, odkurzyli rodzinne pamiątki i opowieści i zechcieli się tym wszystkim podzielić. Całość zebrała i opracowała p. Iwona Mróz.