Projekt edukacyjny klas I-III „Polska nasz dom –100-lecie odzyskania niepodległości”

W ramach ogólnopolskich obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w klasach I-III w październiku i listopadzie 2018 r. realizowano projekt pt. „Polska nasz dom – 100-lecie odzyskania niepodległości”,którego celem było kształtowanie u dzieci postaw patriotycznych, rozwijanie przywiązania do historii i tradycji narodowych oraz uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Koordynatorkami projektu były nauczycielki Agata Markowska i Małgorzata Zadeberna. W ramach projektu zorganizowano w klasach kąciki patriotyczne, odbyły się pogadanki związane z historią Polski i odzyskaniem niepodległości, dzieci poznały sylwetki sławnych Polaków, słuchano i czytano wiersze opisujące Polskę między innymi Władysława Bełzy, Wandy Chotomskiej, Czesława Janczarskiego. Uczniowie oglądali prezentację multimedialną o polskich symbolach narodowych. Każda klasa wykonała z brystolu flagę  z biało-czerwonej bibuły, a swoje zdolności artystyczne uczniowie mogli wyrazić  w konkursie plastycznym pt. „Polska nasz dom”.

W dniu 9 listopada 2018 r. na uroczystym apelu odbyło się podsumowanie projektu.

W pierwszej części apelu klasy 2a i 1c wprowadziły uczniów w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Przypomniano historię Polski od rozbiorów poprzez walką Polaków o odzyskanie niepodległości. Następnie odbył się koncert piosenek    i pieśni patriotycznych pt. „Śpiewamy dla wolnej Polski’, mogliśmy usłyszeć m. in. pieśń  „11 Listopada”. „My, Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”, a także współczesne piosenki takie jak: „Jesteśmy Polakami”, „Od morza, aż do Tatr”. W drugiej części uroczystości uczniowie z klas I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych o godz. 11.11 połączeni biało-czerwoną flagą zaśpiewali hymn narodowy.

Udział w projekcie wzbogacił i poszerzył wiadomości dzieci na temat symboli narodowych, historii Polski, wielkich Polaków, był ważną i niezapomnianą lekcją historii.

Na zakończenie wręczono uczniom dyplomy za udział w konkursie plastycznym pt. „Polska nasz dom”.

Nagrodzeni uczniowie:

I miejsce - Kacper Książkiewicz klasa1a