Szkoła Podstawowa nr 8 im. gen. Karola Rolow Miałowskiego

Książki, bajeczki, słuchowiska...

Dzień Matki to doskonały argument, by sięgnąć po książeczki o Mamach, a tym samym o uczuciach, pragnieniach, rozterkach i radościach...

Z okazji dzisiejszego święta mamy dla Was artykuł MAMA W KSIĄŻKACH DLA DZIECI.  W zestawieniu znajdziecie książki zarówno dla maluchów jak i starszych dzieci. Niektóre z nich są łatwe i przyjemne, inne – trudne i ciężkie, ale bardzo prawdziwe. Są pozycje, które opowiadają o miłości, o zbawiennym przytulasie, o wspólnej zabawie, ale i o depresji czy chorobie. Są książki nowe, nowiuteńkie i takie, po które sięgamy od lat. Szczególnie polecamy najnowszą książkę Renaty Piątkowskiej pt. „Po prostu mama”.
Wszystkim Mamom z okazji ich święta życzymy wspólnych chwil z ukochanymi Dziećmi i... książkami.

Ponieważ instytucje kultury, w tym biblioteki (również nasza szkolna) pozostają zamknięte, będziemy tu zamieszczać ciekawe propozycje książek, audiobooków, słuchowisk i filmów, które znajdziecie w sieci.
Promujemy czytanie zarówno w czasie kwarantanny, jak i w dłuższej perspektywie, a także pragniemy przekonać Was, jak ważnym elementem rozwoju jest wyrobienie nawyku czytania dla przyjemności.
Zachęcamy do obejrzenia (koniecznie razem z Rodzicami) prezentacji „Jak (i dlaczego) zachęcać dzieci do czytania?”.

Tegoroczna Wielkanoc na pewno zapisze się nam wszystkim w pamięci, ponieważ ze względu na obecną sytuację większość osób spędzi święta we własnym domu.
Aby przegnać smutek, zabieramy Was w wirtualną podróż po świecie. Poznacie 8 państw i zwyczaje wielkanocne tam panujące. Niektóre są naprawdę zwariowane!
pobierz plik >>>

Obejrzyjcie też prezentację o Świętach Wielkiej Nocy, w której znajdziecie różne ciekawostki, gry i przepisy kulinarne.  A jeśli lubicie układać puzzle, skorzystajcie z propozycji zamieszczonych na stronie JIGSAWPLANET. Dzięki tej aplikacji możecie stworzyć również własny obrazek, a jeśli założycie konto na stronie, będziecie mieli możliwość publikacji swoich pomysłów. Dobrej zabawy!

Zachęcamy również do słuchania Polskiego Radia. Audycje dla dzieci zaczynają się wczesnym rankiem, a kończą "Wieczornymi pogaduchami". STREFĘ DZIECI znjadziecie też na portalu Polskiego Radia.

Dwa lata temu mieliśmy okazję spotkać się w Oddziale Dziecięcym Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oławie z Marcinem Pałaszem. Teraz możecie pobrać dwie jego książki i jedno opowiadanie, które pisarz udostepnił bezpłatnie na swoim profilu na FB.

Heca nie z tej ziemi ➡️ https://www.dropbox.com/s/jmxztu37gd0zhb9/

Ko(s)miczna awantura ➡️ https://www.dropbox.com/s/k4doq099sg38rrz/

Historia Złotego Promyczka ➡️ https://www.dropbox.com/s/odot28454k9psys/

W weekendy zaglądajcie z rodzicami na Facebooka, aby wziąć udział w spotkaniach literackich w ramach cyklu UL Z KSIĄŻKAMI. W majowy świąteczny weekend ostatnie wydanie Literackiej Dobranocki. Zapraszamy!

Sobota 2.05 – Elżbieta Pałasz
Jak wygląda trening fok? Co czuje w przestworzach pilotka odrzutowca i kiedy farmer ma wakacje? Zapraszamy Was, chłopaki i dziewczynki, na opowieść o tych zawodach i jeszcze kilku innych.
 
Niedziela 3.05 – Marta Guśniowska
Teatr czy Książka – Książka czy Teatr? Nie trzeba wybierać! Można mieć wszystko! Będąc i Pisarką, i Dramatopisarką balansuje radośnie pomiędzy światem Prozy i Dramatu – i właśnie do tego Świata wszystkich – i Mniejszych i Większych – serdecznie zaprasza.
 
Sobota 25.04 – Ewa Karwan-Jastrzębska
Zapraszamy dzieci i dorosłych na Dobranockę Literacką w Ulu, w którym roi się od słów. Autorka dorzuci  kilka swoich, w tym także rymowanych. A tematem rymów będzie... kot w kwarantannie.
 
Niedziela 26.04 – Barbara Gawryluk
Będzie o psach na medal, dzielnym kundelku Baltiku i rezolutnej Hedwidze. Zaglądniemy też na chwilę do Biura Detektywistycznego Lassego i Mai.

Sobota 18.04 – Anna Dziewit-Meller
Fragmenty „Dam, dziewuch dziewczyn” czyli opowieści o dzielnych bohaterkach przeszłości w interpretacji autorki. Dla dziewczynek i dla chłopców.

Niedziela 19.04 – Joanna Fabicka
Halo, halo! Zapraszamy wszystkie dzieci: młode i te całkiem stare. Autorka opowie Wam o swojej ulubionej bohaterce Rutce, o dzieciństwie na styku żwirowni i stawów, w których cztery razy się topiła. Pokaże swoje ulubione książki dla dzieci i specjalnie dla Was zajrzy do zapomnianych szuflad, by przeczytać niepublikowane wiersze: szczupłe i nieco szersze.

Sobota 11.04 – Joanna Mueller
Nie możesz wyruszać z domu w podróże dalekie i bliskie? Nic straconego – już w sobotę 11 kwietnia wypłyń z nami w rejs po Morzu Wyobraźni! Na czele pirackiej załogi stanie Joanna Mueller, a towarzyszyć jej będą domowi majtkowie: Janek, Agnieszka i Józio, a także stwory z książki „Piraci dobrej roboty”: Wychuchol, Hiena Irena, Manatka, Bojaki oraz Lewek, który za bardzo lubi grać w Minecrafta. Ahoj, przygodo!

Niedziela 12.04 – Roksana Jędrzejewska
Dobranocka literacka dla dzieci
Jestem z wami człowiekami! Florka, wirusy i torba na złość czyli z apteczki ryjówki.

Sobota 4.04 - Grzegorz Kasdepke
Jako truteń, a nie pszczółka autor przeczyta opowiadania, do których napisania zainspirowały go właśnie pszczoły - miejskie pszczoły mieszkające na dachu Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie. Jedna z nich stała się bohaterką dopiero co wydanej książki „Nutka. Najbardziej muzykalna pszczoła świata”. Tak więc UL Z KSIĄŻKAMI wreszcie będzie miał naprawdę coś wspólnego z ulem…

Niedziela 5.04 - Joanna Olech
W charakterze pszczoły z UL-a Joanna Olech pokaże najfajniejsze książki dla dzieci i młodzieży (0-14 lat) z minionych dwóch-trzech lat swoich ulubionych autorów. Takie, przy których śmiała się/beczała (niekiedy na przemian). A także kilka absolutnie wyjątkowych, których nie odda nawet swoim wnuczkom. Jeśli zdąży, to opowie może o Miziołkach.

Zaglądajcie także na fanpage Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki (spotkania online #czytanki na czasie), gdzie znani autorzy również czytają swoje książki. To wszystko na Facebooku, więc będzie potrzebna pomoc starszego rodzeństwa lub rodziców (konto na FB może posiadać osoba, która ukończyła 13 lat).

Centrum Sztuki w Oławie zaprasza do słuchania bajek czytanych przez Bajkową Wróżkę. Kino Szkoła przeniosło się do internetu. Zapraszamy na warsztaty o horrorach. Wchodząc na fp Centrum Sztuki możecie również nauczyć się grać na gitarze https://www.facebook.com/kultura.olawa/videos/220220202544731.

Posłuchajcie również fragmentu książki „Puk, puk! Zastałem króla?”, który czyta sam autor - Marcin Przewoźniak. Historia, przedstawiona w sposób nietuzinkowy i intrygujący, otwiera drzwi do przeszłości i fantazji.
 
Dla wielbicieli Basi mamy opowiadanie Zofii Staneckiej pt. „Misiek Zdzisiek i głupi wirus” (oczywiście z ilustracjami Marianny Oklejak).
 
Gorąco polecamy serię wydawniczą „Wojny dorosłych - historie dzieci”, która powstała w 2010 roku z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego. Liczy ona  już 27 książek! Jedną z nich jest „Asiunia” Joanny Papuzńskiej, którą możecie poznać w wersji audiobooka czytanego przez Agatę Kuleszę.

Audiobooki znajdziecie na stronie Kulczyk Foundation.

Polecamy również stronę Tata Mariusz poświęconą literaturze dla dzieci.

A tu znajdziecie propozycje innych książek dostępnych w sieci.

Zapraszamy także do BIBLIOTECZKI -APTECZKI, czyli zbioru materiałów, które tłumaczą, czym jest epidemia koronawirusa, co się dzieje w Polsce i na świecie i jak należy się w tej nowej dla nas sytuacji zachowywać.

Najmłodszym polecamy darmową książeczkę elektroniczną Ewy Podleś i Agnieszki Tyszki, którą możecie przeczytać samodzielnie lub obejrzeć jej animowaną wersję.
MASZ TĘ MOC!   książka    film

Możecie też obejrzeć bajkę o wirusie.

Dla tych, którzy już dobrze radzą sobie z czytaniem, mamy zbiór opowiadań pt."Wirusowy alarm! czyli jak nie dać się koronawirusowi..."