Miejski Konkurs Baśniowy

20 marca w Oddziale Dziecięcym Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oławie odbył się międzyszkolny konkurs „W krainie baśni”.

Uczestnikami turnieju baśniowego były trzyosobowe zespoły uczniów klas czwartych z oławskich szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy etapu szkolnego – Kinga Diug, Miłosz Chudek i Jakub Kowal. Celem konkursu było wspieranie uzdolnień i rozwijanie zainteresowań uczniowskich, prezentacja zdobytej wiedzy i umiejętności oraz propagowanie uniwersalnych wartości zawartych w baśniach. Konkurs zorganizowały polonistki z SP nr 2 w Oławie – Joanna Kowalczyk i Teresa Lis. Niespodzianką i niewątpliwą atrakcją było spotkanie ze Smokiem mieszkającym w podziemiach ratusza.
    Czwartoklasiści rywalizowali w kilku konkurencjach – m.in. odpowiadali na pytania, układali plan wydarzeń, rozwiązywali zagadki (rozpoznawali baśniowe rekwizyty i magiczne dźwięki). Wykazali się również zdolnościami aktorskimi, prezentując scenki reklamujące wybrane baśnie. Nasza drużyna przedstawiła „Stokrotkę” H.Ch. Andersena.

Podczas przerwy na dzieci czekał słodki poczęstunek i kolejna „magiczna” niespodzianka - obserwacja zaćmienia Słońca. O godz. 10.50 uczestnicy imprezy wyszli przed oławski ratusz, by przez specjalne szkiełka podziwiać to niezwykłe zjawisko.

Wszystkie drużyny wykazały się doskonałą znajomością baśni H. Ch. Andersena, Ch. Perrault i Braci Grimm. W wyrównanej rywalizacji zwycięstwo wywalczyła drużyna z SP nr 4, drugie miejsce zajęła „Jedynka”, a my uplasowaliśmy się na trzecim miejscu, ex aequo z gospodarzami turnieju. Dzięki temu, że dzieci tak dobrze poradziły sobie z turniejowymi zadaniami, uwięzieni przez Smoka baśniowi bohaterowie odzyskali wolność i mogli powrócić do swoich baśni. Nagrodą dla uczestników konkursu były dyplomy, książki oraz słodkie upominki.