Spotkanie z członkami Związku Sybiraków

Pod koniec kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klasy 5d z panią Łucją Michalik i panem Tadeuszem Kochnowiczem. Zorganizowała je pani Mariola Błaszków w porozumieniu z przewodniczącym Koła Związku Sybiraków działającym w Oławie- panem Aleksandrem Maciejewiczem. Wydarzenie to wzbudziło tak wielkie zainteresowanie uczniów, że nauczycielka historii, pani Beata Stefaniak, poprosiła gości
o ponowną wizytę. Tym razem słuchaczami byli uczniowie dwóch klas szóstych, a do spotkania doszło w maju. Pani Łucja i pan Tadeusz mieszkają w Jelczu-Laskowicach i są członkami Związku Sybiraków. Opowiadali o swoich traumatycznych przeżyciach z czasów wczesnego dzieciństwa, kiedy to wraz z rodzinami zostali wywiezieni na Sybir.
Pani Łucja w bardzo obrazowy, wzruszający sposób przybliżyła dzieciom tragiczny los swojej rodziny i lata spędzone na „Nieludzkiej Ziemi”.Na koniec spotkania goście chętnie i wyczerpująco odpowiadali na zadawane pytania.
Większość dzieci po raz pierwszy zetknęła się z tego typu treściami, a dzięki niesamowitym gościom odkryła bolesne karty nie tak odległej, ale przez długi czas przemilczanej historii Polski i jej obywateli mieszkających przed wojną na tzw. Kresach Wschodnich. Z relacji uczniów wynikało, że są wdzięczni za wstrząsającą, pełną wzruszeń, mądrych rad i wskazówek żywą lekcję historii i wielkiego patriotyzmu, a niesamowite świadectwo czasów drugiej wojny światowej pozostanie w nich na długo, może nawet na zawsze.