PAŹDZIERNIK - MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Już od 17 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. W tym roku tematem przewodnim święta było hasło “Książka nas łączy”.

Działania promujące bibliotekę i czytelnictwo w związku z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych:

1. QUIZ - „Ulubione książki z dzieciństwa naszych wychowawców” - uczniowie klas IV-VI mieli za zadanie odgadnąć tytuł ulubionej książki z dzieciństwa swojego wychowawcy. Udało się to następujacym klasom: 4a, 4b, 4d, 5c, 5d i 6d. Konkurs stał się okazją do rozmów o wyborach czytelniczych:
W dzieciństwie moi rodzice każdego dnia czytali mi baśnie - i Andersena, i braci Grimm, znałam też wszystkie wiersze Brzechwy i Tuwima na pamięć. Najbardziej podobała mi się ,,Królewna Śnieżkaʼʼ, pewnie dlatego, że w książce miałam cudowne obrazki i... sama chciałam być tak wspaniałą i piękną księżniczką.
Gdy poszłam do szkoły, poznałam inne ciekawe książki: ,,Kubusia Puchatkaʼʼ czy ,,Anię z Zielonego Wzgórzaʼʼ, a potem... no cóż, czytałam, bo chciałam. Lektury szkolne przeczytałam wszystkie - nie było wtedy streszczeń, opracowań. Bardzo podobała mi się ,,Lalkaʼʼ Prusa oraz cała trylogia Sienkiewicza. Teraz często wypożyczam w bibliotece książki Katarzyny Bondy i Remigiusza Mroza. :) /Bożena Dawidowicz/

2. „Poranek z książką” - uczniowie klas IV-VI na pierwszych lekcjach czytali głośno krótkie fragmenty swoich ulubionych książek.

3. Wystawa zdjęć pt. „Niezwykłe biblioteki” na łączniku.

4. „Kino-biblioteka” - uczniowie klas IV-VI mogli obejrzeć filmy będące adaptacją utworów literackich („Opowieści z Narnii 2. Książę Kaspian”, „BFG: Bardzo Fajny Gigant”, „Bella i Sebastian”, „Księga dżungli”, „Mały Książę”).

5. Udział w konkursie EMPIKu „Tysiąc powodów, by czytać” - w internetowym głosowaniu zdobyliśmy ponad 700 głosów.

6. KSIĄŻKA-NIESPODZIANKA - książki zapakowane w papier i przewiązane wstążką, opatrzone jedynie krótkim hasłem (np. przyjaźń, zwierzęta, tajemnica), rozchodziły się jak świeże bułeczki. Lubimy niespodzianki!

7. Akcja „Podaruj książkę bibliotece” – za wszystkie dary, które wzbogaciły nasz księgozbiór, dziękujemy w imieniu czytelników biblioteki szkolnej :)

Październik się skończył, ale nie wszystkie zainicjowane w tym miesiącu przedsięwzięcia. Kontynuujemy akcję „Starsi czytają młodszym” - członkowie Koła Przyjaciół Książki prowadzą w tym semestrze wolontariat czytelniczy w przedszkolu.
Przez cały rok trwa Kiermasz Taniej Książki - mamy duży wybór i atrakcyjne ceny. Zapraszamy!