Pasowanie na czytelnika 2017

Pasowanie na czytelnika zawsze poprzedza lekcja biblioteczna. Pierwszoklasiści dowiadują się wówczas wielu ważnych rzeczy na temat pracy biblioteki, poznają zasady korzystania z księgozbioru i zasady zachowania w tym szczególnym miejscu.

A skoro samo pasowanie odbywa się zwykle w listopadzie, natomiast od września dzieci mają możliwość wypożyczania (więc praktycznych działań), nadarza się okazja, by sprawdzić gotowość najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, dopowiedzieć różne rzeczy i wychować w pełni świadomych użytkowników.
Tradycją jest wręczanie na koniec uroczystości dwóch listów - bibliotekarzy do rodziców oraz książki do dzieci, a także zakładki, w tym roku wykonanej przez starsze koleżanki i kolegów z Koła Przyjaciół Książki. Przedtem jednak z pełną powagą składane jest przyrzeczenie, które zaczyna się od słów: „My, uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy, że będziemy kochać książki, krzywdy zrobić im nie damy…”
Nie można mieć wątpliwości - w tym dniu bibliotekę opuszczają kolejni aktywni użytkownicy, wśród których na pewno są przyszli miłośnicy książek.