Święto Szkoły

"Jak to na Olimpie"

11 stycznia 2018 r. uczniowie klas IV-VI wraz z nauczycielami przenieśli się na Olimp, by tam obchodzić Święto Szkoły.

W atmosferę starożytnej Grecji wprowadził nas antyczny Chór, który skupił uwagę wszystkich wezwaniem: "Posłuchajcie opowieści o bogach, którzy z wyżyn świętej góry Olimp sprawują rządy nad nami". W kolejnych scenkach pojawiali się ważniejsi olimpijscy bogowie i boginie, ukazując swoje charaktery i charakterki. Poznaliśmy gromowładnego Zeusa i wyniosłą Herę, ponurego Hadesa i szybkonogiego Hermesa. Z rozmów postaci dowiedzieliśmy się o przebiegłym Syzyfie, który publicznie został skazany na straszliwą karę - wtaczanie ciężkiego głazu na szczyt góry. Pojawiła się też Demeter ze swoją córką Korą, by wyjaśnić powody swoich skrajnych emocji: rozpaczy z powodu utraty córki i radości, gdy ją odzyskała. W wyrazistych rolach bogów i bogiń wystąpili uczniowie klasy Vb, którzy zachwycili publiczność nie tylko aktorskim zacięciem, ale oryginalnymi strojami w konwencji antycznej.

W świat różnych mitów wprowadzili nas uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych, którzy prezentowali wylosowane zadania. Były więc wyjaśniane związki frazeologiczne i odgrywane scenki, obrazujące fragmenty znanych mitów. Zachwycaliśmy się pomysłami poszczególnych wykonawców, gdy w brawurowy sposób pokazywali nam pojawienie się konia trojańskiego, lot Dedala i Ikara, walkę Tezeusza z Minotaurem czy rozstrzygnięcie sporu o tytuł najpiękniejszej bogini. Znajomość tekstów uczniowie potwierdzili udziałem w miniquizie mitologicznym.

Wiarygodność prezentowanych zdarzeń podkreślały niezwykłe dekoracje rodem z ateńskiego Akropolu oraz portrtety olimpijskich władców wykonane przez uczniów klas piątych i szóstych.
Nie zabrakło niespodzianki dla uczestników mitologicznych zmagań – mogli spróbować nektaru i ambrozji, podarowanych przez samego Zeusa. Wszyscy uczniowie zostali poczęstowani jabłkami, które są nie tylko symbolem władzy królewskiej, ale nawiązują również do opowieści o złotej jabłoni w ogrodzie Hesperyd i kłótni bogiń o tytuł najpiękniejszej.

Tegoroczne Święto Szkoły obfitowało w wiele atrakcji i zachęciło do poznawania mitów - niezwykłych opowieści o bogach, herosach i ludziach.