„Wszystkie moje mamy” - spotkanie z Renatą Piątkowską

16 listopada klasa Vf spotkała się w Oddziale Dziecięcym Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej z Renatą Piątkowską - znaną autorką książek dla dzieci oraz lektorką Elżbietą Malwiną Kożurno.

W związku z tym, że rok 2018 ogłoszono Rokiem Ireny Sendlerowej, tematem spotkania była książka Renaty Piątkowskiej pt. „Wszystkie moje mamy”, wydana przez łódzkie wyd. Literatura w serii „Wojny dorosłych - historie dzieci", w której występuje postać pani Ireny - niezwykle odważnej kobiety, ratującej podczas II wojny światowej żydowskie dzieci. Udało się jej „wyciągnąć" z warszawskiego getta ponad 2,5 tysiąca dzieci, za co otrzymała liczne medale i odznaczenia: Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski z Gwiazdą  Orderu Odrodzenia Polski, Order Orła Białego i Order Uśmiechu.
Renata Piątkowska w swojej książce przedstawiła historię żydowskiego chłopca - Symka Baumana - który po wyprowadzeniu z getta trafiał do kolelnych domów i raz był Stasiem, raz Maćkiem, a wszystkie przybrane mamy pomogły mu przeżyć wojnę.
Fragmenty książki w przepiękny, wzruszający sposób czytała lektorka - p. Malwina Każurno.
Spotkanie wywarło na dzieciach ogromne wrażenie. Była to przejmująca lekcja historii, którą na długo zapamiętają. Na zakończenie uczestnicy mieli możliwość kupienia książek z dedykacją i autografem autorki.