Dzień Głośnego Czytania

Dzień Głośnego Czytania w Szkole Podstawowej nr 8 w Oławie zorganizowały panie Jadwiga Mazurek (wychowawczyni klasy 2a) i Iwona Mróz (nauczycielka biblioteki).
Świętowali uczniowie klas drugich i trzecich wraz z zaproszonymi gośćmi – przedstawicielami różnych zawodów.

3 października uczniowie klas II i III przenieśli się w leśne ostępy, gdzie rozbili namiot z pałatki wojskowej, ułożyli stos ogniskowy z drewna i słuchali fragmentów książki Renaty Piątkowskiej „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” czytanych przez zaproszonych gości.
Dzieci nie tylko uważnie słuchały, ale starały się odpowiedzieć na ważne, choć trudne pytania, np. Co to znaczy „zagłaskać kogoś na śmierć”? Co zrobić, aby dotrzymać tajemnicy?
W przerwie druhna przygrywała  na gitarze – wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę pt. „Niewidzialna plastelina”, a na koniec wszyscy uczestniczyli w harcerskim pląsie ,,Mały zuszku, klaśnij rączkami”, który na potrzeby imprezy został zmieniony na ,,Czytelniku, klaśnij rączkami”. Uczestnicy zabawy mieli nie lada wyzwanie, bo oprócz śpiewania musieli jednocześnie ruszać wskazanymi częściami ciała. Taka rozgrzewka po długim czytaniu bardzo im się przydała.
Dzień Głośnego Czytania był częścią konkursu dla szkół podstawowych pt. „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, zorganizowanego przez sieć sklepów Biedronka, którego celem było zachęcenie dzieci do codziennego czytania. Na początku roku szkolnego otrzymaliśmy bezpłatne zestawy książek „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” Renaty Piątkowskiej oraz pakiety materiałów informacyjnych i motywacyjnych, które pomagały zachęcić uczniów do codziennego czytania.
Nauczyciele mogli pobrać scenariusze lekcji, zawierające pomysły na urozmaicenie zajęć nauki czytania, słuchania interpretacyjnego i krytycznego zgodnie z podstawą programową. Dzieci tworzyły prace plastyczno - literackie (komiksy i opowiadania z ilustracjami) o dalszych przygodach Gangu Słodziaków. W konkursie wzięły udział klasy: 2a, 2d i 3b. Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie zobyła klasa 2a, która pod kierunkiem wychowawczyni - pani Jadwigi Mazurek - wykonała prace nagrodzone przez organizatorów. Dzieci trzymały upominki - poduszki-Słodziaki.