Wystawa z okazji Święta Niepodległości

Na łączniku szkolnym możemy oglądać wystawę poświęconą 96. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wystawa z okazji Święta Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone było w czasach II Rzeczypospolitej niezwykle uroczyście. Przez ulice miast przechodziły defilady paradnie ubranych wojsk, odbierane przez marszałka Józefa Piłsudskiego (uznawanego za ojca niepodległej Polski). W 1945 r. zostało jednak zastąpione innym świętem, obchodzonym 22 lipca w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN, który praktycznie wprowadził ustrój komunistyczny w naszym kraju. W pierwotnym kształcie święto przywrócono dopiero po przemianach ustrojowych w 1989 r.
11 listopada to dla wielu Polaków dzień zadumy nad historią i okazja do wyrażenia uczuć patriotycznych. Świadkowie defilad wojskowych wymachują flagami, zakładają kapelusze w barwach biało-czerwonych z napisem „Polska”, a dzieciom malują na twarzach małe flagi. Wielu katolików uczestniczy tego dnia w mszach za ojczyznę. Polacy próbują spędzić to święto także w sposób aktywny. Z roku na rok coraz większą popularność zyskują biegi rocznicowe, takie jak stołeczny Bieg Niepodległości, w którym bierze udział kilkanaście tysięcy uczestników.
Prezydent RP Bronisław Komorowski zachęca Polaków, by świętowali godnie, ale radośnie, gdyż po wiekach walki o niepodległość, ojczysty język i własną tożsamość możemy wreszcie cieszyć się wolnością i być dumni ze swojej Ojczyzny: „Zachęcam (…) do wspólnego wykonywania kokard narodowych, do wspólnych rozmów, do wspólnego śpiewania legionowych pieśni. (…) Zapraszam też do Warszawy na marsz Razem dla Niepodległej”. (fragm. listu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego skierowanego do szkół z okazji Święta Niepodległości”)