Dzień Matematyki

Matematyka jest delikatnym kwiatem,
który rośnie nie na każdej glebie
i zakwita nie wiadomo kiedy i jak.
(Jean Fabre)

W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu Dzień Matematyki. Celem naszych działań była:

• Popularyzacja wiedzy matematycznej wśród jak najszerszego kręgu uczniów;
  • Wzbogacenie słownictwa matematycznego;
  • Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów;
  • wyrabianie umiejętności pracy zespołowej, prezentacji własnego punktu widzenia i brania pod uwagę poglądów partnera;
  • rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczości, odkrywania reguł i prawidłowości;

W miesiącu marcu uczniowie na lekcjach matematyki sklejali z czworościanów Piramidy Sierpińskiego. Piramida Sierpińskiego to fraktal będący przestrzenną wersją trójkąta związanego z nazwiskiem tego wybitnego polskiego matematyka.

Prezentacja powstałych trójwymiarowych piramid odbyła się na korytarzu szkolnym. Największą bryłę skonstruowały dziewczynki klasy 6c: Auelia Manecka oraz Hania Wojciechowska. Piramida składała się z 256 czworościanów.

9 marca piętnaścioro uczniów uczęszczających na zajęcia koła matematycznego wzięło udział w ogólnopolskim konkursie matematycznym Maks Matematyczny. Do 31 marca czekamy na wyniki konkursu.

15 marca w ramach Dnia Matematyki 24 uczniów z klas 4-6 pisało dyktando matematyczne.

W grupie klas czwartych zwyciężyła Julia Krzyściak z klasy 4d. W klasach piątych pierwsze miejsce zdobyły: Julia Wygaś z klasy 5a oraz Natalia Bieńkowska z klasy 5c. W klasach szóstych bezbłędnie napisała dyktando uczennica z klasy 6a – Maja Rybacka.

W tym dniu odbył się również konkurs matematyczny pod hasłem: „Pieniądze to nie wszystko”. W grupie klas czwartych zwyciężyli uczniowie z klasy 4b - Hanna

Golasz i Magdalena Kupnicka, II miejsce 4c -Adam Miłosz i Dawid Wartalski oraz 4d - Bartosz Ozga i Amelia Kastelik, III miejsce - 4a Michał Poślad i Julia Maszak.

W grupie klas piątych: I miejsce 5a- Karolina Jóźków i Mikołaj Sroczek oraz 5b - Karol Lech i Rafał Stanasiuk, II miejsce 5c - Seweryn Nekrasz i Adam Charciarek, III miejsce 5d -Dominik Bielicki i Patryk Janiuk.

W grupie klas szóstych: I miejsce 6a - Jakub Kowal i Katarzyna Jakowinicz oraz 6d - Marta Kawałko i Julia Świerczok, II miejsce 6c - Kinga Diug i Miłosz Chudek, III miejsce 6b -Gabriela Żygadło i Martyna Frysztak

16 marca odbył się ogólnopolski konkurs matematyczny: Kangur w którym brało udział 75 uczniów z klas 3-6. Wyniki będą ogłoszone za około 5 tygodni.

SPRAWOZDANIE