Miejskie Przedszkole nr 1 w Oławie

  • Kalendarium

    Piątek, 2024-04-26

    Imieniny: Marii, Marzeny

  • Kartka z kalendarza

Szkarlatyna

SZKARLATYNA

Szkarlatyna (płonica) to choroba zakaźna wieku dziecięcego, wywoływana przez paciorkowca grupy A. Do zakażenia szkarlatyną dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Szkarlatyną najczęściej zarażają się dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a chorobę leczy się antybiotykami.

 

Objawy

Bardzo charakterystycznym objawem szkarlatyny jest wysypka. Pojawia się po około 24 godzinach od ataku gorączki lub równocześnie z nią. Jest drobna i mocno czerwona (szkarłatna).  Występuje przede wszystkim w ciepłych miejscach na ciele oraz w jego zgięciach - w pachwinach, zgięciach kolan i łokciach, na brzuchu oraz pośladkach i piersiach. Dodatkowo, na policzkach skóra jest czerwona (blada pozostaje przestrzeń tzw. trójkąta Fiłatowa, czyli miejsce, którego granice wyznaczają kąciki ust oraz nos). Wysypka znika samoistnie po kilku dniach. Na jej miejsce pojawia się natomiast łuszczenie się skóry - tzw. objaw retrospektywny. Charakterystycznym objawem szkarlatyny jest to, że na samym końcu łuszczy się skóra na dłoniach i spodzie stóp.

Pierwsze objawy występują od 2 do 5 dni od momentu zarażenia. Są nagłe i raczej nie sposób nie zauważyć, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego:

• wysoka gorączka (39-40°C),

• stan zapalny gardła, powiększone migdałki (czasem może to być nawet typowa angina ropna),

• powiększone, bolesne węzły chłonne (szyjne),

• osłabienie,

• mogą pojawić się nudności i wymioty.

 

 Przyczyny

Szkarlatyna dotyka zazwyczaj dzieci w wieku pomiędzy 2 a 10 rokiem życia. Jest spowodowana zakażeniem bakteriami paciorkowca czyli bakterii podobnych do tych, które są częstą przyczyną anginy.

Szkarlatyna to choroba zakaźna- można się nią zarazić wdychając powietrze w którym znajdują się bakterie jak i poprzez wydzielinę osoby zakażonej (kaszel, kichanie), błony śluzowe bądź uszkodzoną skórę.

 

Diagnoza

Po zaobserwowaniu u dziecka infekcji należy jak najszybciej udać się do lekarza gdyż w przypadku tej choroby niezwykle ważne jest wczesne rozpoznanie.

 

Leczenie

Leczenie wymaga podania antybiotyku przez około 10-14 dni. Dziecko powinno pozostać w łóżku, przyjmowa dużo płynów (płyny nie powinny być zimne ani gorące ale lekko ciepłe) oraz  doustny płyn nawadniający, który zapobiega groźnemu odwodnieniu.