Tydzień Książki

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji, z inicjatywy uczennicy klasy 6c - Aleksandry Szymkowiak, zorganizowano Tydzień Książki.

W realizację projektu włączyli się uczniowie kl. VI c, a koordynatorkami były nauczycielki – Mirosława Jagodzińska, Elżbieta Kamiekiewicz i Iwona Mróz.

- Celem akcji było zachęcenie dzieci i młodzieży do odkrywania piękna literatury i magii czytania.- mówi Aleksandra Szymkowiak.

Przez cztery dni w szkole odbywały się loterie fantowe, quizy ze znajomości książek (m.in. Mitologii, Hobbita, Harry’ego Pottera, wierszy Brzechwy, baśni Andersena), wymiana przeczytanych książek oraz spotkania czytelnicze z dziećmi z oddziałów przedszkolnych.  Nagrodami były oczywiście książki, ale również to, co dzieci lubią najbardziej – mnóstwo słodyczy. Ostatniego dnia odbył się konkurs podsumowujący, który wygrała uczennica klasy Vc Hanna Kuniniec.

-Takie rozpropagowanie książek bardzo przypadło do gustu uczniom, którzy z każdym dniem coraz liczniej przybywali na event. A czy przyciągał ich głód literatury, czy tylko słodycze, okaże się w dłuższej perspektywie. - dodaje Ola.

Zapoczątkowano również akcję bookcrossingu („uwalnianie książek”). Polega ona na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych (ławka, autobus, kino, kawiarnia),  jak również w miejscach do tego celu przygotowanych - regały,  półki bookcrossingowe - po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Idea uwalniania książek zrodziła się czternaście lat temu  w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem objęła cały świat. W światowy ruch bookcrossingu zaangażowało się już 770 tysięcy ludzi z ponad 130 krajów. W Polsce funkcjonuje od 2003 roku, wzbudzając duże zainteresowanie. Teraz książki można zostawiać również w naszej szkole (regał na łączniku).

Więcej na temat bookcrossingu na stronie http://www.bookcrossing.pl/swieto-wolnych-ksiazek.