Cymelia

Cymelia – zbiory lub obiekty o szczególnej wartości, odpowiednio chronione
i przechowywane; najstarsze i najrzadsze obiekty biblioteczne, posiadające własną historię, zawierające autograf lub odręczne notatki autora.

Książki z autografami autorów:

Jan Twardowski „Radość”

Joanna Papuzińska „Rokiś I”,  „Pod Bajdułem i inne wiersze”

Henryk Worcell „Najtrudniejszy język świata”

Arkady Fiedler „Dywizjon 303”

Krystyna Siesicka „Dziewczyna Mistrza Gry”

Kazimierz Szymeczko „Zemsta budzika – opowiastki domowe”

Krzysztof Petek „Wszystko w swoim czasie”

Stanisław Jerzy Hajto „Przygody znad wody. Kuba z Sochaczewa”

Stanisław Srokowski „Ośle uszy króla Midasa”

Szymon Marhwiak Barabach „Leksykon strachów domowych”

Renata Piątkowska Wszystkie moje mamy", Przygoda ma kolor niebieski", Wieloryb", Gdyby jajko mogło mówić", Twardy orzech do zgryzienia", Dziadek na huśtawce", Na wszystko jest sposób", Nie ma nudnych dni", Zbój"

Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi", Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa"

Ewa Chotomska Piosennik Ciotki Klotki", Hopsasa Felka Parerasa"

Martin Widmark Tajemnica pożarów"

Brandon Mull Baśniobór"

Kinga Grabowska - Bednarz  „Gdybym tak był...", Pan Paluszek", Muchy"

Paweł Beręsewicz Pan od angielskiego", Człowiek z czerwoną chorągiewką", Zawodowcy", Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek", Na przykład Małgośka"

Zbiory szczególne:

• Adam Mickiewicz „Ballady, bajki, wiersze”, Nasza Księgarnia, Warszawa 1984. ( numer 1 w księdze inwentarzowej)
  • Hanna Łochocka „Księżyc nad Warszawą”, Nasza Księgarnia, Warszawa 1983. ( numer 2)
  • Hanna Ożogowska „Uczniowie III klasy”, Nasza Księgarnia, Warszawa 1952.
  • „Kazania Gnieźnieńskie”, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Poznań 1953.
  • „Adam Mickiewicz. Album” pod red. Zdzisława Libery, Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1963.
  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”, Książka i Wiedza, 1984. (wydanie specjalne  z okazji 150 rocznicy pierwszej edycji poematu)
  • Stanisław Falkowski „23 tajemnice Pana Tadeusza”, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2000.
  • Kieszonkowe wydanie „Ballad i romansów” Mickiewicza, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1985.
  • „Pan Tadeusz w ilustracjach”, oprac. Alicja Bajdor i Halina Natuniewicz, Krajowa Agencja Wydawnicza, Gdańsk 1984.
  • Hans Christian Andersen „Baśnie”, Reader’s Digest, Warszawa 2006. (z przepięknymi ilistracjami Isabelle Brent)
  • „Stefan Kardynał Wyszyński. Prymas Polski”, Novum, Warszawa 1982. (album z dedykacją ks. Jana Janowskiego)
  • Antoine de Saint-Exupery „Le Petit Prince”, Gallimard 2004. („Mały Książę” w oryginale)