Narodowe Czytanie w "Ósemce"

W sobotę 5 września w całym kraju miało miejsce Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa. Nasza szkoła również włączyła się w tę akcję.

W sobotę 5 września w całym kraju miało miejsce Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa. W akcji wzięło udział ponad 1600 miejscowości. W Warszawie wspólne czytanie zainaugurował prezydent Andrzej Duda z małżonką, a w Oławie – burmistrz miasta Tomasz Frischmann, który czytał fragmenty „Lalki” z wieży ratuszowej. Przed ratuszem odbyły się również konkursy - na najstarszą lalkę-zabawkę oraz na najładniejsze, wykonane z papieru, kostiumy Izabelli Łęckiej i Stanisława Wokulskiego.

W tym roku szkolnym, z inicjatywy pani Mirosławy Jagodzińskiej, nasza szkoła włączyła się w tę ogólnopolską akcję. W piątek 4 września w bibliotece szkolnej uczniowie klas czwartych i piątych mogli posłuchać fragmentów „Lalki” w scenerii  przypominającej wnętrze sklepu galanteryjnego z końca XIX w.

Uczennice klasy 5b – Martyna Frysztak, Aleksandra Mączyńska i Aleksandra Seidel – odwiedziły natomiast szóstoklasistów na lekcjach, by zabrać ich w literacką podróż po Warszawie Rzeckiego i Wokulskiego.

Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przed trzema laty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować najwybitniejsze dzieła polskiej literatury, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości,   a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. czytano dzieła Aleksandra Fredry, a w 2014 roku - "Trylogię" Henryka Sienkiewicza. W przyszłym roku o temacie Narodowego Czytania zadecydują Polacy. Tytuł dzieła ogłoszony zostanie 1 lutego - w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.