„Plan i mapa – Twój przewodnik po najbliższej okolicy”

„Ile razem dróg przebytych?

Ile ścieżek przedeptanych?”

K. I. Gałczyński

To już 15 lat z interdyscyplinarnym projektem dydaktycznym

„Plan i mapa – Twój przewodnik po najbliższej okolicy”.

Projekt szkolny, przeznaczony dla klas IV „Plan i mapa – Twój przewodnik po najbliższej okolicy”, realizowany jest w naszej szkole co roku od 15 lat. Celem projektu, który łączy treści z zakresu przyrody i wychowania fizycznego,  jest kształtowanie umiejętności orientowania się w terenie za pomocą mapy i kompasu oraz promowanie aktywnego spędzania wolnego czasu z wykorzystaniem różnych form turystycznych. W ramach projektu współpracujemy ze Starostwem Powiatowym w Oławie w celu przygotowania stosownych map terenu szkoły i parku miejskiego.

Podczas zajęć przyrody i wychowania fizycznego uczniowie zdobywają potrzebną wiedzę i umiejętności z zakresu orientacji w terenie. Podsumowaniem projektu jest bieg patrolowy „Orientuj się” odbywający się  w miejskim parku i na miasteczku ruchu drogowego w Oławie. Bieg ma charakter rywalizacji między klasami - polega na poruszaniu się po wyznaczonym terenie zgodnie ze wskazaniami mapy i odnalezieniu punktów kontrolnych, przy których uczniowie rozwiązują różnorodne zadania, wykorzystując wiadomości i umiejętności zdobyte na lekcjach.

W ubiegłym roku szkolnym podczas biegu patrolowego 10 czerwca nie tylko dopisała nam pogoda, ale również panowała wyjątkowo sympatyczna atmosfera, za co dziękujemy wychowawcom i bohaterom biegu, czyli uczniom klas IV. Rywalizacja klas była bardzo emocjonująca i wyrównana.
I miejsce zajęła klasa IV b, II miejsce klasy IV a  i IV d, a III miejsce klasa IV c.  Mamy nadzieję, że projekt nadal będzie się cieszył dużym zainteresowaniem.

Autorki i koordynatorki projektu

Edyta Jakubowska i Ilona Różalska