Noc detektywów

Korzystając z propozycji Oddziału Dziecięcego Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, trzynaścioro szóstoklasistów z naszej szkoły z 10 na 11 czerwca wzięło udział w drugiej krajowej edycji Nocy Bibliotek.

Imprezę poprowadził Krzysztof Petek – autor książek sensacyjno-przygodowych, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania, dziennikarz. Trudno się więc dziwić, że była to Noc Detektywów zatytułowana „Skarb z przeszłości”.
Wspólna przygoda rozpoczęła się barwną opowieścią o ciekawych miejscach, w których gość prowadził swoje „śledztwa kulturowe”. Przepiękne zdjęcia wyświetlane na dużym ekranie zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Pan Petek dosłownie zabrał nas w podróż do Rumunii, Brazylii, Peru, a nawet na Syberię i Kamczatkę. Dzieci i dorośli z olbrzymią uwagą słuchali relacji podróżnika.
Aby odpowiednio przygotować uczestników do roli detektywów, na spotkanie zostali zaproszeni funkcjonariusze policji, którzy opowiedzieli o tajnikach swojej  pracy i odpowiedzieli na zadane pytania.
Po zajęciach teoretycznych przyszedł czas na praktykę. Młodzi detektywi mieli wkrótce wyruszyć „w miasto”, więc aby czuli się bezpiecznie i w razie konieczności mogli wyjść z opresji, pan Petek nauczył ich kilku chwytów samoobrony.
Pub Gladiator dostarczył pyszną pizzę na kolację i zaraz potem rozpoczęła się najważniejsza część wydarzenia – gra terenowa. Rozwiązanie licznych zagadek logicznych i przemieszczenie się w krótkim czasie na wieżę ratuszową, do piwnic, do izby muzealnej, pod cmentarz i do Term Jakuba umożliwiło jednej z grup odnalezienie skrzyni ze skarbem. Były więc wyjścia, powroty i kolejne wyjścia, bowiem sztab akcji znajdował się w czytelni Oddziału Dziecięcego. Nasi młodzi detektywi stali się członkami każdej z grup: niebieskiej, żółtej i pomarańczowej, więc mieliśmy zagwarantowane zwycięstwo, czego nie można było powiedzieć o reprezentantach z „Jedynki”, „Dwójki” i Marcinkowic Mrugnięcie.
Detektywi przez kilka godzin prowadzili poszukiwania. Każde poprawnie wykonane zadanie było kolejną wskazówką w „śledztwie”. W rywalizacji najlepsza okazała się grupa niebieska, która odnalazła ukrytą na terenie Term Jakuba skrzynię ze skarbem. Zawartość skrzyni była miłą niespodzianką i zarazem nagrodą dla zwycięzców. Emocje sprawiły, że detektywi jeszcze długo nie mogli zasnąć. Tej wyjątkowej nocy dla ponad trzydziestu najstarszych uczniów szkół podstawowych sypialnią stała się czytelnia Oddziału Dziecięcego, a nawet Skarbiec Bajek (dawny skarbiec bankowy!). Czegoś takiego się nie zapomina!
W sobotni poranek, ok. 700, dzieci pod opieką rodziców opuściły bibliotekę.