Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych przybyły do biblioteki z ukochanymi maskotkami, aby wspólnie świętować Dzień Pluszowego Misia. Dowiedziały się, dlaczego pluszowy miś nazywa się Teddy Bear, wysłuchały opowiadania Marii Kownackiej „Stary, zielony miś” i chętnie opowiadały o swoich przytulankach. Nie zabrakło również misiowego tańca - dzieci skakały i klaskały w rytm piosenki „Gdy szczęśliwy jesteś, to z Kubusiem skacz!”.

Mały, duży, bury, kolorowy, z kokardką czy w kubraczku... Zapewne każdy z nas miał bądź ma swojego ulubionego pluszowego misia. Od ponad stu lat to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie. W wierszu Tomasza Plebańskiego nazwany został Pierwszym Zastępcą Mamy i Taty, Pogromcą Koszmarnych Snów, Płaczoposkramiaczem, Wielkim Bohaterem, który niczego się nie boi (no… może prania), Druhem Podróżników, Największym Twardzielem, Gizikookim Strażnikiem Plecaka. Pewnie i dla Was wiele razy był najlepszym kompanem do zabawy, towarzyszem podróży, przyjacielem, któremu można powierzyć największe sekrety, antidotum na nocne koszmary…
Misie są też bohaterami wielu książek i filmów. Najsłynniejszy to oczywiście Kubuś Puchatek, ale znacie zapewne Misia Uszatka, Colargola, Paddingtona, Misia Yogi, Ruperta, Troskliwe Misie czy Gumisie.
25 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych przybyły do biblioteki z ukochanymi maskotkami,  aby wspólnie świętować Dzień Pluszowego Misia. Dowiedziały się, dlaczego pluszowy miś nazywa się Teddy Bear, wysłuchały opowiadania Marii Kownackiej „Stary, zielony miś” i chętnie opowiadały o swoich przytulankach. Nie zabrakło również misiowego tańca - dzieci skakały i klaskały w rytm piosenki Gdy szczęśliwy jesteś, to z Kubusiem skacz!”.
Miś jest patronem wielu żłobków i przedszkoli (imię Misia Uszatka nosi Miejskie Przedszkole nr 4 w Oławie), stał się również symbolem pomocy, dzięki znanej akcji charytatywnej „Podaruj Misia”.
Klasa Vd wraz z wychowawczynią – panią Elżbietą Korzeń – przyłączyła się do akcji „Podaruj misia pacjentom Przylądka Nadziei”. Dzieci zakupiły pluszowe misie i przekazały je wrocławskiej fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. Zdjęcia darczyńców (z misiami - rzecz jasna) znajdziecie na stronie www.dzienmisia.naratunek.org.