II Forum Samorządów Uczniowskich Szkół Podstawowych

Dnia 18.11.2016 roku w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Oławie odbyło się II FORUM SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH o tematyce: „Oława – miasto przyjazne dzieciom”.

W spotkaniu wzięły udział samorządy uczniowskie szkół podstawowych nr 1, 2, 4, 5 i 8. Każdy samorząd reprezentowała grupa składająca się z opiekuna i czterech uczniów. Samorząd Szkoły Podstawowej nr 8 w Oławie pod opieką Pani Anety Adamus reprezentowali następujący uczniowie: przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Ola Waszczuk z klasy 6A, zastępca Samorządu Uczniowskiego- Maria Wilgosz z klasy 6C, sekretarz Samorządu Uczniowskiego- Adam Miłosz z klasy 4C oraz jako przedstawiciel członków Zarządu Samorządu Uczniowskiego- Magdalena Wódzik z klasy 5D. Na spotkaniu reprezentanci naszej szkoły ukazali system wyborów do samorządu szkolnego naszej placówki, pomysły na realizację najbliższych wydarzeń kulturalno-edukacyjnych oraz sportowo-rekreacyjnych. Zreferowaliśmy między innymi nasze szczególne osiągnięcia charytatywne, z których jesteśmy dumni, jak na przykład zbiórka przyborów szkolnych i sprzętu sportowego dla dzieci z Afryki z okazji afrykańskiego dnia dziecka. Samorządy innych szkół zaprezentowały również swoje plany i osiągnięcia. Następnie udaliśmy się do gmachu Urzędu Miasta na zwiedzanie i prelekcję dotyczącą historii oraz wystroju wnętrz . Wróciliśmy do budynku Szkoły Podstawowej nr 1, aby uczestniczyć w dyskusji dotyczącej przestrzegania praw dziecka. Samorządowi każdej szkoły przydzielono do opracowania i omówienia jedno wybrane prawo. Naszej grupie przypadło zagadnienie „Prawo dziecka do poczucia bezpieczeństwa”. Pracowaliśmy w III etapach: I etap - praca z planem miasta, II etap – tworzenie mapy mentalnej miejsc, III etap - opracowanie własnego planu poprawy bezpieczeństwa. Z powierzonego zadania wywiązaliśmy się wzorowo, wszystkim podobały się nasze propozycje.

Aleksandra Waszczuk

Jedną z atrakcji II Forum Samorządów Uczniowskich Szkół Podstawowych było zwiedzanie oławskiego ratusza. Wizytę zaczęliśmy od Sali Rajców, której ściany zdobią piękne, jedwabne tapety, a na suficie wiszą ogromne, zachwycające żyrandole. W pomieszczeniu stoją trzy duże stoły, przy których obradują oławscy radni. Opowiedziano nam o przebiegu posiedzenia Rady Miasta, o funkcjach pełnionych przez radnych oraz o tym, w jakim wieku można kandydować w wyborach samorządowych. Odwiedziliśmy jeszcze dwie sale, w tym gabinet Burmistrza Miasta Oławy - Pana Tomasza Frischmanna. Gabinet Pana Burmistrza urządzony jest podobnie jak Sala Rajców, z tym, że zamiast długich stołów, widać tam ogromne biurko, trzy fotele i mały stolik. W ostatniej sali pokazano nam niewielkie pomieszczenie, znajdujące się bezpośrednio pod wieżą ratuszową, ukryte za metalowymi drzwiami. Wizyta w Ratuszu bardzo nam się podobała. Być może w przyszłości ktoś z nas powróci do tego miejsca...

Adam Miłosz

Prezentacja do pobrania >>>> Uśmiech