Sukces młodych naukowców na wrocławskiej UNIVERSIADZIE

10 czerwca 2022 r. w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się Gala Finałowa I edycji nowatorskiego konkursu naukowego dla dzieci i młodzieży UNIVERSIADA.

Zespoły młodych naukowców z dolnośląskich szkół podstawowych zmierzyły się ze sobą, realizując projekty naukowe i konkurując o zwycięstwo oraz atrakcyjne nagrody. Była to również okazja do rozmowy z prezentującymi swoje osiągnięcia uczniami oraz oceniającymi ich naukowcami. Celem konkursu było pokazanie uczniom starszych klas szkół podstawowych, że nauka jest fascynująca i zachęcenie ich do studiowania kierunków ścisłych. Korzyścią dla wszystkich dzieci biorących udział w projekcie były: rozwój twórczego myślenia, zdobycie wiedzy z wielu obszarów, umiejętność planowania i prowadzenia badań oraz analizy wyników, a także trening współpracy zespołowej, organizacji i zarządzania czasem. W tym roku tematem przewodnim była CHEMIA, więc każdy projekt badawczy biorący udział w konkursie musiał w jakiś sposób nawiązywać do tej dziedziny.
Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły, które w lutym 2022 r. opracowały i przedstawiły plany swoich projektów. „Bąbelki” chciały się dowiedzieć, czy możliwe jest stworzenie jadalnego mydła, a „Astronauci” sprawdzali, jakie czynniki wpływają na start i lot rakiety wykonanej z butelki PET. Na podstawie oceny planów projektów obydwie grupy zostały zakwalifikowane do dalszego etapu. Następnie zespoły przygotowały i przeprowadziły badania naukowe. W maju powstały prezentacje i raporty.
Do konkursu zgłoszono osiem projektów, a rezultaty badań oceniono podczas Gali Finałowej. Zwycięzców wybrali profesjonalni sędziowie - profesorowie Uniwersytetu Wrocławskiego. Nasz zespół w składzie: Pola Krężel (7b), Oliwia Piechnat (7e), Patrycja Klucznik (7b), Mateusz Maszkowski (7b) i Jakub Pilch (7b) zajął II miejsce. Gratulujemy owocnego wystąpienia i zdobycia nagrody.
Ósemkę godnie reprezentowali także: Zofia Grabowska (7e), Aleksandra Stelnicka (7e), Wiktor Ćwiertnia (8e) i Michał Waliczek (8e).
Opiekunką obu grup była nauczycielka chemii, pani Małgorzata Wyskiel, która przygotowała również relację filmową z tego wydarzenia: