,,Bezpieczny Dolnoślązak” - piąta edycja

Od października do maja nasza szkoła realizuje projekt ,,Bezpieczny Dolnoślązak”, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Program piątej edycji w szczególny sposób nawiązuje do zwiększenia świadomości dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego zachowania w górach w ramach ogłoszonego roku 2022 „Rokiem Ratownictwa Górskiego na Dolnym Śląsku”. Koordynatorem projektu szkolnego jest pani Justyna Kłeczek. Od października miały już miejsce następujące działania: spotkanie z żołnierzami 1 Pułku Saperów w Brzegu, przedstawicielami ,,Stowarzyszenia Saperów Polskich”. Uczniowie klas ósmych dowiedzieli się, czym różnią się bomby, miny, pociski moździerzowe od niewybuchów i niewypałów. Poznali także zasady obchodzenia się z przedmiotami wybuchowymi i niebezpiecznymi oraz sposoby wzywania pomocy, kiedy znajdzie się w okolicy podejrzane przedmioty. Współpracę ze szkołą nawiązał pan major Jakub Kłeczek, który jest przewodniczącym Rady Rodziców w naszej jednostce. W listopadzie, dzięki uprzejmości Państwowej Straży Pożarnej oddział Oława najstarsi uczniowie oraz klasy trzecie wzięły udział w kampanii ,,Czad- cichy zabójca, czujka na straży twojego bezpieczeństwa”. Pan Piotr Książkiewicz- rodzic jednego z naszych uczniów- zgodził się opowiedzieć nam także, jaka jest rola straży pożarnej w wypadkach komunikacyjnych oraz jak powinna wyglądać prawidłowa ewakuacja pożarowa szkoły. Nasi uczniowie mieli również okazję do wzięcia udziału w próbnej ewakuacji pożarowej szkoły. Szesnastego grudnia klasy 6 a oraz 5 c wzięły udział w wydarzeniu ,,Bezpieczna Zima” w Czarnej Górze. Uczniowie mogli przyjrzeć się pracy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego. Uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez tę grupę, poszukiwali ukrytych pod śniegiem przedmiotów oraz w symulacji zagrożenia lawinowego. Ratownicy medyczni przeszkolili uczniów z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na fantomie, pokazali, jak działają krótkofalówki oraz inny sprzęt ratowniczy. Wrócili z tej wycieczki ogromnie zadowoleni. W styczniu i lutym naszą szkołę odwiedziła pani aspirant policji Dorota Pelc. Spotkała się z uczniami klas ósmych, żeby porozmawiać na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz poruszyła temat cyberbezpieczeństwa. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, czy jazda bez karty rowerowej to wykroczenie, a także mogła przetestować, jakie ma się pole widzenia po środkach odurzających, przymierzając alkogogle i narkogogle. W lutym przed feriami klasy siódme oraz ósme spotkały się z przedstawicielami Straży Miejskiej, by porozmawiać o roli strażników miejskich w naszym mieście oraz zasadach bezpiecznego poruszania się i przebywania młodzieży w mieście Oława. W ramach programu, w kwietniu, planowana jest wycieczka chętnych klas na jednostkę wojskową do 1 Pułku Saperów w Brzegu oraz wywiad online z GOPROWCEM. W marcu z kolei odwiedzi nas ratownik medyczny, który nauczy uczniów klas ósmych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, RKO na fantomie oraz pokaże, jak działa defibrylator AED.