Spotkanie z Katarzyną Ryrych

13 kwietnia 2023r. sala gimnastyczna zamieniła się w świątynię dumania i po trosze w salę terapeutyczną. Doczekaliśmy się tego, kiedy zawitała do nas anglistka, malarka, poetka i pisarka Katarzyna Ryrych, której książki są polecane biblioterpeutom i przez biblioterapeutów.

Zważywszy, że w tym roku Święta Wielkanocne przypadały 9 i 10 kwietnia, do szkoły wróciliśmy w środę, a już następnego dnia gościliśmy u nas znaną i utytułowaną pisarkę, śmiało można uznać, że ta wizyta stała się pięknym przedłużeniem świątecznego czasu. Była to wielka przyjemność i prawdziwe święto dla wszystkich miłośników książki i zwolenników czytania.
        Katarzyna Ryrych ma na koncie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Została uhonorowana Nagrodą im. Kornela Makuszyńskiego, nominowana do Nagrody Miasta Warszawy, Nagrody Żółtej Ciżemki, Nagrody Ferdynanda Wspaniałego, jest czterokrotną laureatką Konkursu im. Astrid Lindgren i zdobywczynią Grand Prix V edycji tego konkursu. Wkroczyła na miejsce spotkania w towarzystwie pani wicedyrektor Iwony Mróz, swojego męża i potężnego psa, czym zniewoliła znaczącą część publiczności. Opowiadała o swoim pisarstwie, prezentowała poszczególne utwory, odpowiadała na zadawane pytania i z ochotą podpisywała książki swojego autorstwa.
Uczniowie dzielący się wrażeniami po spotkaniu szczególnie ciepło wyrażali się o towarzyszach pisarki. Kilka dziewczynek tak wygłaskało łagodnego olbrzyma, że podłoga była usłana jego sierścią, a jednej z ósmoklasistek szczególnie spodobały się wąsy Pana Ryrycha.
Gdybyśmy się zabawili w statystyki, pani Katarzyna Ryrych przybliżyła swoją twórczość ponad 150 uczniom oraz grupie nauczycieli, podpisała kilkanaście książek będących w posiadaniu biblioteki i dokonała ponad 50 wpisów do pozycji zakupionych przed lub tuż po spotkaniu autorskim. Nie tylko nie musimy się wstydzić, możemy być dumni z naszych uczniów, którzy potrafili się odpowiednio zachować i zadawali mądre pytania. Brawo!
         Do licznych spotkań z pisarzami, które mamy na swoim koncie w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci, Targów Książki  i działalności Biblioteki Miejskiej w Ratuszu, dopisujemy to, które odbyło się w murach naszej szkoły. A dotąd we Wrocławiu udało nam się uczestniczyć w spotkaniach z Brandonem Mullem, Martinem Widmarkiem, Rafałem Kosikiem, Michałem Zawadką oraz Rochem Urbaniakiem. W Bibliotece Miejskiej w Ratuszu spotkaliśmy się z Agnieszką Tyszką, Renatą Piątkowską, Magdaleną Zarębską, Pawłem Beręsewiczem, Marcinem Pałaszem i Ewą Chotomską. Z Krzysztofem Petkiem widzieliśmy się w księgarni „Matras”, a po kilku latach świetnie bawiliśmy się podczas „Nocy detektywów” w Koronce. W naszej szkole kilkakrotnie gościliśmy mamę naszego ucznia, autorkę „Much” i serii o Panu Paluszku - Kingę Grabowską-Bednarz. Prezentowała swoje wyjątkowe, pełne humoru wiersze opatrzone własnymi ilustracjami, pasowała również pierwszoklasistów na czytelników. Dotychczasową listę zamyka Katarzyna Ryrych, ale chcemy wierzyć, że to się już wkrótce zmieni.