Dzień Kombatanta 2023

Tegoroczne obchody Dnia Kombatanta odbyły się 5 września.

Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy pod opieką pana Romana Maślanki oraz uczniowie klas 3a, 3c i 3d i 6c z wychowawczyniami. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9.30 apelem pod pomnikiem Losów Ojczyzny, a następnie uczestnicy udali się do Sanktuarium NMP Matki Pocieszenia na mszę świętą w intencji poległych. Główne uroczystości związane z Dniem Kombatanta odbyły się na placu przed oławskim Ratuszem. Wydarzeniu przewodniczył organizator – Prezes Ogólnopolskiego Klubu Kombatantów 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego WP - płk Eugeniusz Praczuk. Podczas uroczystości zostały wręczone medale i wyróżnienia. Uczniowie mogli podziwiać defiladę wojskową, występ orkiestry wojskowej oraz orkiestry szkockiej. Największe wrażenie zrobiła jednak salwa honorowa. Ogromna radość towarzyszyła dzieciom, które po oddaniu strzałów przez kompanię reprezentacyjną mogły zebrać pamiątkowe łuski po nabojach. Wydarzeniom towarzyszyła wystawa sprzętu wojskowego oraz stoiska promujące dobrowolną służbę wojskową. Uczniowie mieli okazję obejrzeć z bliska takie pojazdy jak kołowy transporter opancerzony Rosomak, wyrzutnię rakiet Langusta oraz czołg Leopard 2A4. Mogli też spróbować swoich sił przy użyciu symulatora strzelań CYKLOP, kbs Beryl oraz zaobserwować pracę robotów używanych do rozminowania specjalnego. Chętni uczniowie wzięli udział w quizie sprawdzającym wiedzę na temat militariów i zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Dzięki uprzejmości oławskiego ZWIKu dzieci mogły częstować się wodą lub wodą z sokiem, co pozwoliło przetrwać panującą tego dnia wysoką temperaturę.