Wycieczka do Oświęcimia

W dniu 12 października br. uczniowie klas ósmych pod opieką wychowawców: Agnieszki Tchórz i Grzegorza Fidali, udali się do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Celem wycieczki było budowanie świadomości patriotycznej i narodowej uczniów, wskazanie niszczącej siły totalitaryzmu, martyrologii narodu polskiego, a także budowania w młodych ludziach sprzeciwu wobec wszelkich przejawów nienawiści i umocnienia poczucia humanistycznych więzi. Uczniowie w skupieniu i z powagą przez kilka godzin uczestniczyli w poruszającej lekcji historii. Zobaczyli baraki, cele, krematoria. Udali do bloku śmierci i pod ścianę straceń. Oglądając kolejne gabloty z przedmiotami osobistego użytku, stopniowo uświadamiali sobie, co tak naprawdę działo się w Auschwitz. To była realistyczna lekcja, dzięki której próbowaliśmy doszukać się przyczyny nienawiści i pogardy do drugiego człowieka. Wycieczka była dla wszystkich wyjątkową i poruszającą. Na pewno utkwi w pamięci młodzieży na długi czas.