„Śniadanie Daje Moc”

„Śniadanie Daje Moc” to program edukacyjny skierowany do dzieci z klas 0-III.

„Śniadanie Daje Moc” to program edukacyjny skierowany do dzieci z klas 0-III. Jego główne cele to zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia. Klasa I f bierze udział w realizacji tego projektu i 7 listopada zorganizowała Dzień Zdrowego Śniadania. Zanim dzieci przystąpiły do przygotowania posiłku, pani pielęgniarka przedstawiła Piramidę Zdrowego Żywienia, zwracając uwagę na produkty spożywcze, które powinny znaleźć się w codziennej diecie. Następnie pierwszoklasiści wspólnie przygotowali drugie śniadanie. Pomagali im rodzice i dziadkowie. Były kanapki z sałatą, chudą wędliną, żółtym serem, jajkiem, pomidorem, ogórkiem, rzodkiewką i szczypiorkiem, owoce (jabłka, banany i mandarynki), woda, soki, herbata, a nawet zdrowy deser – jogurt i pełnoziarniste ciastko.  Dzieci pracowały z ogromnym zaangażowaniem i wspaniale sobie poradziły. Było smacznie, zdrowo i kolorowo. Pamiętajmy, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

12 zasad zdrowego odżywiania dla uczniów  - według Instytutu Matki i Dziecka

1.      Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.

2.      Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.

3.      Zawsze myj ręce przed posiłkiem.

4.      Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.

5.      Jedz o stałych porach i nie spiesz się.

6.      Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.

7.      Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.

8.      Dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony.

9.      Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.

10.  Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.

11.  Dobrą wodą gaś pragnienie.

12.  Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.