Projekt JĘDRUŚ

W dniu 21.10.2023r. uczniowie klasy 8 b  uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez panie Kamilę Bałchanowską

i Barbarę Iwanicką z IPN we Wrocławiu w ramach projektu JĘDRUŚ, którego celem  było przedstawienie historii

Powstania Warszawskiego z perspektywy najmłodszych jego uczestników.

Mali powstańcy byli łącznikami, listonoszami, pracowali w szpitalach, roznosili prasę, żywność lub amunicję. Wojenną rzeczywistość postrzegali zupełnie inaczej niż dorośli. Niestety, przez to, że nie do końca rozumieli skalę zagrożenia i powagę sytuacji, często ginęli od wrogich kul. Najsłynniejszym i najmłodszym powstańcem warszawskim wywodzącym się z Inowrocławia był 11-letni Andrzej Szwajkert- pseudonim Jędruś. Poległ 29 września 1944 roku. Uczniowie poznali również podstawowe zasady pierwszej pomocy przedmedycznej. Przypomnieli numery alarmowe, ćwiczyli bandażowanie.

Agnieszka Tchórz