Pierwszy dzień wiosny klas ósmych

21 marca, czyli pierwszy dzień wiosny, popularnie zwany też Dniem Wagarowicza, ósme klasy spędziły poza szkołą. Ale nie na wagarach. Wraz z opiekunami, a także paniami dyrektor Małgorzatą Piszczyńską i Iwoną Mróz, odwiedzili Salę Rycerską w Urzędzie Miasta, gdzie odbyła się ciekawa lekcja historii.

Pan Krzysztof Kunert – dziennikarz, reżyser filmów dokumentalnych i pasjonat historii Dolnego Śląska – przedstawił ilustrowaną fragmentami swoich filmów historyczną gawędę przetykaną wątkami dziennikarskiego śledztwa na temat losów skarbu narodowej kultury, jakim jest rękopis Pana Tadeusza. Ósmoklasiści mogli dowiedzieć się o sensacyjnych okolicznościach wojennej odysei manuskryptu i o ludziach, którzy ratowali skarby lwowskiego Ossolineum. Ile może kosztować rękopis Pana Tadeusza? Dlaczego rękopisy wybitnych polskich dzieł gubiły się i kto je odnajdywał? – wiedzą ci, którzy w Dzień Wagarowicza byli obecni na nietypowej lekcji historii.

Kolejną atrakcją tego dnia była wizyta w Zespole Szkół im. Zjednoczonej Europy przy ul. 3 Maja w Oławie. W ramach dnia otwartego nasi ósmoklasiści zostali gościnnie przyjęci przez uczniów i nauczycieli szkoły, którzy w atrakcyjny sposób przedstawili profile nauczania i ofertę edukacyjną placówki. Były prezentacje, planszówki, quizy, a nawet strzelanie na wirtualnej strzelnicy. Szkoła zrobiła na naszych ósmoklasistach bardzo dobre wrażenie.

Wiosenny spacer z atrakcjami edukacyjnymi można zaliczyć do udanych.