Universiada 2024 - Gala Finałowa

26 kwietnia 2024 roku na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, odbył się finał konkursu dla szkół z województwa dolnośląskiego. „WĘGLOWE WARIATY”, to drużyna z naszej szkoły, która została zakwalifikowana do Gali Finałowej II edycji konkursu Universiada i zajęła w nim I miejsce.

UNIVERSIADA, to konkurs dla młodych naukowców z klas 5-8 szkół podstawowych sponsorowany przez PPG we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim oraz Wrocławskim oddziałem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Celem konkursu jest pokazanie, że nauka nie musi być trudna i nudna oraz zachęcenie młodzieży do studiowania nauk ścisłych.

Przedmiotem konkursu było przygotowanie projektu badawczego z dziedziny chemii i przedstawienie wyników swoich badań jury.

Grupa ciekawych świata pasjonatów: Antoni Cholajda, Dominik Gólski, Hanna Pałucka, Tobiasz Pomiankiewicz i Michał Szpunar chciała się dowiedzieć jakim biotworzywem można zastąpić folię polietylenową? Rozpisaliśmy swoje badanie na etapy i zgłosiliśmy projekt. Badaliśmy swoją hipotezę za pomocą eksperymentu. Spisaliśmy każdy krok swojej pracy tak, by powstał naukowy raport. Zaprezentowaliśmy swoją pracę ekspertom w dziedzinie chemii! Proces szukania odpowiedzi na nasze pytanie trwał od grudnia 2023 roku. Pokazaliśmy jakie przyniósł efekty i wnioski. Tworzywo wykonane z agaru z powodzeniem może zastąpić woreczek foliowy. Z klasą pokonaliśmy 16 innych drużyn, wróciliśmy zmęczeni ale zadowoleni.