Spotkanie z Mikołajem

Jak świętowano Mikołajki w naszej szkole? Uczniowie klas 5c i 6a wybrali się do kina na film „Siedmiu krasnoludków ratuje Śpiącą Królewnę”, a wieczorem w Hali Orbita kibicowali wrocławskim siatkarkom, które stoczyły pojedynek z zespołem PGNiG Nafta Piła (wynik 3:0 dla zawodniczek Impelu Wrocław). Klasa 1e spędziła czas na zabawie w „Papai”, a w sobotę 13 grudnia dzieci spotkają się z Mikołajem w Teatrze Lalek i obejrzą przedstawienie „Co krokodyl jada na obiad”.

Dzwonią już dzwoneczki, wesoło jest wszędzie,
bo święty Mikołaj dziś do nas przybędzie.

Idzie dobry święty, uśmiecha się wkoło,
grzecznym dzieciom biją serduszka wesoło.

Niesie w duzym worku  słodyczy bez liku,
pełno dzisiaj wszędzie radości i krzyku.

Święty bardzo kocha wszystkie dobre dzieci,
a na te niegrzeczne też rózga nie zleci.

Drogi Mikołaju, prosimy Cię, aby na świecie panowała miłość, radość, pokój, zdrowie, sprawiedliwość, szczęście, lojalność, życzliwość, kultura i przyjaźń.

Wszyscy z wypiekami na twarzy witali Mikołaja, najmłodsi śpiewali piosenki i zadawali  pytania: Skąd przybył? Czym przyjechał? Ile ma lat? Skąd ma tyle prezentów? Święty Mikołaj mieszka na biegunie północnym, gdzie ma niewielki, ale wygodny dom, ukryty pod śniegiem i pokrywą lodową. Ciężko pracuje przez cały rok, aby w grudniu dotrzeć z prezentami do dzieci na całym świecie. Pomagają mu elfy, które wymyślają nowe zabawki i rozpatrują nadesłane pomysły. Elfy znają się na mechanice
i elektronice, umieją modelować, szyć, robić odlewy i wykonywać wiele innych czynności rzemieślniczych. Jeśli zabawka jest ciekawa, trwała i bezpieczna, trafia do fabryki. Wytwórnia zabawek działa 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, więc elfy pracują na trzy zmiany, ale lubią swoje zajęcie, bo wiedzą, ile radości sprawiają w ten sposób dzieciom. Ponieważ w tym roku znowu nie było śniegu, Mikołaj nie mógł dotrzeć saniami zaprzężonymi w renifery,  więc przyjechał konno.
A ile lat ma Święty? Mikołaj urodził się około roku 270 w zamożnej rodzinie w mieście Patara (Azja Mniejsza). Odziedziczony majątek rozdał biednym i potrzebującym, a sam został księdzem, a potem biskupem Miry (południowo-zachodnia Turcja). Legendy sławią jego dobroć i mądrość. Zmarł
w połowie IV wieku właśnie 6 grudnia, a dzień św. Mikołaja stał się świętem dzieci w średniowieczu. Śmiało można powiedzieć, że jest to patron uniwersalny, ponieważ nikogo nie pozostawia bez wsparcia. I my bierzmy przykład ze św. Mikołaja i obdarowujmy się wzajemnie nie tylko prezentami, ale szczerym uśmiechem, dobrym słowem i życzliwością.