Jasełka

W piątek poprzedzający przerwą świąteczną uczniowie klas 0- III oraz IV-VI uczestniczyli w jasełkach. Młodsi obserwowali artystów, którzy pracowali pod kierunkiem Magdaleny Pietrzak- Uszyńskiej, natomiast starsi swoich rówieśników przygotowanych do występu przez Beatę Nowakowską.
Mimo że w tym roku zima nie przybrała postaci, która stanowiłaby najpiękniejszą scenerię Świąt Bożego Narodzenia, słowa wypowiedziane przez drugoklasistę grającego kolędnika brzmiały przekonująco:
„ Kiedy wieczór jest zimowy, chaty w śniegu drzemią,
Nastrój dziwny, wyjątkowy snuje się nad ziemią.
Lecz najmilszy- wigilijny wieczór przed świętami
Jest tak piękny, taki inny- tak wyczekiwany!
To właśnie tego wieczoru od bardzo wielu wieków,
Pod dachem tkliwej kolędy Bóg rodzi się w człowieku.”
Poza Maryją, Józefem, Jezuskiem, Aniołami, Pasterzami, Trzema Królami, w przedstawieniu klas młodszych pojawiły się współczesne Dzieci, które okazały się serdeczne, współczujące, złożyły w darze swoje serduszka oraz ich papierowe odpowiedniki i dziękowały Jezuskowi za przybycie, miłość, dobroć, za święta, zdrowie, obecność rodziców, za możliwość chodzenia do szkoły, za wszystkie pory roku i zachodzące w przyrodzie zmiany , za cały rok wesoły, za pola pełne zbóż, urodzaj i codzienny chleb. Zakończenie podziękowań brzmiało następująco: „ Za serce dziękuję, co mi w piersi bije, za wszystko dziękuję i za to, że żyję”.
Dokładnie w tym samym czasie, kiedy maluszki składały podziękowania i kolędowały, uczniowie klas starszych obserwowali Maryję i Józefa, którzy prosili o chleb i wodę młodych sportowców i dziewczęta zajęte swoimi sprawami. Niestety odpowiedzią na skromne prośby była obojętność. Z pomocą natomiast pospieszyli bezdomni, którzy gotowi byli podzielić się wszystkim co mają, choćby kawałkiem kartonu do spania. Aniołowie wypowiedzieli znamienne słowa: „ Tam, gdzie wygrywa dobro w ludzkim sercu, tam znów rodzi się Bóg. Ciągle na nowo szuka swojego Betlejem, i wchodzi w serca próg… Rodzi się w różnych miejscach, w różnych sercach szuka domu. Pragnie także przyjść do ciebie, nie narzuca się nikomu”.

Boże Narodzenie może być pretekstem do refleksji nad sobą i swoim postępowaniem. Może pomóc odmienić nasze życie, nadać mu głębszy sens. Byle tylko zaraz po świętach nie ulec pogoni za rzeczami pozornie ważnymi…