Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY

Miłośnicy książek uczestniczyli w tym roku w 8. Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY zorganizowanych przez Wrocławski Dom Literatury. W weekend poprzedzający Dzień Dziecka Przejście Garncarskie oraz Przejście Żelaźnicze w Rynku zamieniły się w ulice pełne książek. My dotarliśmy na to niezwykłe czytelnicze wydarzenie już pierwszego dnia, czyli 26 maja.

Wycieczkę zaczęliśmy od zapoznania się z bogartą ofertą wydawnic – kolorowe okładki cieszyły oczy książkoholików, poczyniliśmy więc pierwsze zakupy, a na stoisku wydawnictwa Mind&Dream spotkaliśmy Michała Zawadkę - autora bestsellerowej serii książek dla młodzieży z zakresu rozwoju osobistego. Po południu udaliśmy się do Klubu PROZA, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach "Chcę być kimś! - czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone" prowadzonych przez tego niezwykłego człowieka. Michał Zawadka jest bowiem nie tylko pisarzem, poetą, autorem książek dla dzieci i młodzieży oraz założycielem wydawnictwa Mind&Dream, ale również Mistrzem Polski Przemówień Publicznych, coachem, aktorem, konferansjerem, lektorem, copywriterem... Jego pasją jest retoryka, sztuka słowa, możliwości i tajemnice umysłu oraz osiąganie założonych celów. W ciągu ostatnich dwóch lat w jego warsztatach, szkoleniach i konferencjach wzięło udział ponad 14 000 osób, z czego prawie połowę stanowiła mlodzież.
W czasie spotkania autor prowokował do myślenia i zachęcał do działania, przekonywał, że każdy jest wyjątkowy i ma szansę odnieść sukces. Nie było moralizowania, ale motywowanie i inspirowanie do aktywności. Prowadzący wskazywał, jak budować wartościowe relacje i podejmować odpowiednie decyzje, wyznaczać i zdobywać cele oraz zarządzać czasem i pieniędzmi. Słuchacze zostali zmuszeni do myślenia i uświadomienia sobie barier, które hamują ich w życiu. Michał Zawadka poruszył również zagadnienia proaktywności i samodyscypliny.
Warsztaty z Michałem Zawadką nie pozostawiły nikogo obojętnym, ale nie były jedyną atrakcją tegorocznych targów. Codziennie odbywały się spektakle, konkursy, wystawy, warsztaty edukacyjne, literackie, artystyczne i filozoficzne, zabawy z animatorami, spotkania autorskie, a nawet treningi indyjskiej sztuki walki kalarippajattu. My wzięliśmy udział w warsztatach filozoficznych "Czym jest czas?" w klimatycznej księgarni TAJNE KOMPLETY. W samo południe wraz z Kamilą Dolatą - absolwentką filozofii i filologii francuskiej, miłośniczką alternatywnych form edukacji oraz filozofii wyobraźni - oddaliśmy się filozoficznej dyspucie na temat czasu. Słowo, obraz, dialog i dyskusja to główne narzędzia tego typu warsztatów, prowadząca wykorzystała również potencjał dzieci: zdziwienie światem, wątpienie, zapytywanie, zdumienie...

Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak wyjątkowej imprezie czytelniczej. Radzie Rodziców dziękujemy za sfinansowanie przejazdu. Dzięki temu udział w wycieczce był całkowicie bezpłatny.