Spotkanie z Magdaleną Zarębską

13 listopada w Oddziale Dziecięcym PiMBP w Oławie uczniowie klas trzecich mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Magdaleną Zarębską, wielokrotnie nagradzaną autorką książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej w ramach akcji „Rozczytana Aglomeracja”.

Pisarka opowiedziała o sobie i swojej twórczości - jej książki to m.in.: „Maja poznaje świat”, „Kaktus na parapecie”, „Ida, konie i reszta świata”, „Wakacje u dziadków”, „Borys i zajączki” oraz „Projekt Breslau”. Uczestnicy dowiedzieli się, na czym polega praca pisarza oraz jaką drogę przebywa książka, zanim trafi do rąk czytelnika.
N
awiązując do książki „O tym jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali” („Ô tym, kiej Maciek Szpyrka cuzamen ze starzikiym wandrowali pō Nikiszu”), przybliżyła Śląsk oraz jego gwarę. W czasie ciekawych zabaw dzieci miały okazję nauczyć się wielu słów i powiedzeń po śląsku. Gra w „Kalambury” pozwoliła lepiej zapamiętać śląskie nazwy zawodów, które autorka opisuje w swojej książce. Dużo śmiechu wywołał czytany przez pisarkę, gwarą śląską wiersz pt. „Pan Hilary”. W spotkaniu dzieci uczestniczyły bardzo aktywnie i świetnie się przy tym bawiły. Na zakończenie każdy mógł wzbogacić swoją domową biblioteczkę o nowe książki z autografem pisarki.