Szkoła Podstawowa nr 8 im. gen. Karola Rolow Miałowskiego

„Odzyskana Niepodległość”

W październiku i listopadzie 2018 r. uczniowie klas IV-VI realizowali projekt edukacyjno-wychowawczy „Odzyskana Niepodległość”. Jego celem było zainteresowanie uczniów historią Polski i Kresów Wschodnich oraz budowanie postawy świadomego Polaka, szanującego historię, kulturę i tradycje narodu.

Wszyscy uczniowie klas IV-VI odwiedzili Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, biorąc udział w lekcji muzealnej „Lot białego orła” i warsztatach plastycznych, podczas których własnoręcznie wykonali kokardę narodową. Podczas wycieczki do stolicy Dolnego Śląska zwiedzili Stare Miasto i tropili wrocławskie krasnale.

Przygotowali plakaty prezentujące sylwetki sławnych Polaków - artystów i naukowców - pochodzących z Kresów, tworzyli drzewa genealogiczne swoich rodzin, wypełniali ankiety „Moje korzenie” (kl.IV), pisali prace literackie pt. „Jest w mojej rodzinie pewna pamiątka…” (kl.V), „Kartka z pamiętnika praprababci” (kl. VI), a także wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Wąsy Marszałka Piłsudskiego” oraz w przeglądzie poezji patriotycznej.

Nasi uczniowie mieli okazję poznać niezwykłą osobę, żywego świadka historii - Panią Marię Litwin, która sześć lat spędziła na Syberii. Jej opowieści wojenne poruszały słuchaczy, a ciepło i poczucie humoru zjednały wielu sympatyków.

Dzieci mogły również w realny sposób pomóc rówieśnikom mieszkającym za wschodnią granicą, przekazując książki na akcję charytatywną „100 książek na 100-lecie niepodległości” i przyczynić się do ratowania polskich nekropolii na Kresach, wpłacając pieniądze na akcję „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”.

8 i 9 listopada podsumowaliśmy projekt podczas uroczystych apeli przygotowanych przez uczniów klas 4f  5d pod kierunkiem Wioletty Frischmann i Małgorzaty Mazurów.  

W przeddzień Święta Niepodległości, w sobotę 10 listopada, grupa uczniów, wraz z rodzinami i nauczycielami, wybrała się do Wrocławia, by na Placu Wolności zaśpiewać dla Niepodległej.

Prof. Stanisław Nicieja – historyk, znawca Kresów – twierdzi, że historię tworza nie tylko królowie i przywódcy, ale również zwykli ludzie i tę ideę odwierciedla wystawa pamiątek rodzinnych, która powstała dzięki ogromnemu zaangażowaniu dziadków i rodziców naszych uczniów. Autorka wystawy i koordynatorka projektu – pani Iwona Mróz – oprowadziła po niej uczniów klas I-VI, opowiadając o pamiątkach, które są przechowywane w naszych rodzinach i, przekazywane z pokolenia na pokolenie, żyją „w mitologii rodzinnej, która nadaje dziejom specyficzny wdzięk i aromat.”