TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Tydzień Bibliotek świętowaliśmy od 8 do 15 maja. Niestety, tylko wirtualnie, ale mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście:)
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszych konkursach! Prace prezentujemy w galerii zdjęć i plikach do pobrania.
Zgodnie z zapowiedzią ogłaszamy listę zwycięzców:
KONKURS FOTOGRAFICZNY pod hasłem „Siedzę w domu, więc czytam”
I miejsce - Anna Rubaszewska 5b
II miejsce - Liwia Kłeczek 3a
III miejsce - Antoni Cholajda 4b
Wyróżnienia: Emilia Lech 5e, Weronika Ćwiertnia 2a, Maria Rubaszewska 1c, Julia Szewczuk 5f, Filip Gólski 1d i Ida Kłeczek (przedszkole)
„LITERACKIE MENU”
I miejsce - Daria Lichańska 5b
II miejsce - Dominik Gólski 4a
III miejsce - Filip Gólski 1d
Wyróżnienie: Antoni Cholajda 4b
ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI
I miejsce - Maria Rubaszewska 1c
II miejsce - Hanna Bagińska 4b
III miejsce - Iga Szpilakowska 6e
Wyróżnienia: Anna Rubaszewska 5b, Alicja Rosa 02, Aleksandra Popiołek 02, Gabriela Rozborska 02
Gratulujemy!!! Na wszystkich uczestników czekają nagrody książkowe Uśmiech

A takie oto życzenia otrzymałyśmy od naszych czytelniczek z okazji Święta Biblioteki i Dnia Bibliotekarza:
„Istotnie, nigdzie może nie sprawdza się tak bardzo, jak w bibljotece szkolnej, słuszność powiedzenia, że dobry bibljotekarz stanowi 3/4 wartości bibljoteki, książki zaś tylko 1/4, jej wartości. Wyjątkowo wdzięczne to pole pracy, która równać się może z rzucaniem zdrowego ziarna na glebę umysłów i charakterów dzieci, starannie uprawianą przez szkołę."        /Jadwiga Bornsteinowa „Jak urządzić bibljotekę szkolną i domową"/
Dziękujemy za wysiłek i pracę, jakie wkładają Panie w stworzenie miejsca przyjaznego, pełnego uśmiechu i oczywiście książek. Życzymy dalszych sukcesów oraz cierpliwości do niesfornych czytelników.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, który otwiera Tydzień Bibliotek (8-15 maja). W tym roku świętować będziemy jedynie w sieci. Nie martwcie się jednak - mamy dla Was mnóstwo niespodzianek: prezentacje, zabawy, quizy, konkursy… Na początek prezentacja pt. Warto czytać”, interaktywny plakat, który zaprasza do naszej wirtualnej biblioteki oraz propozycje trzech (!) konkursów (do wyboru, ale jeśli bardzo chcecie, możecie wziąć udział w każdym z nich).

1. SIEDZĘ W DOMU, WIĘC CZYTAM – to konkurs fotograficzny. Należy wykonać zdjęcie z książką, mogą też być same książki – chodzi o to, by pochwalić się tym, co przeczytaliście, przedstawić swoje zainteresowania czytelnicze. Możecie również wykonać sleeveface („ubierz się w książkę”), czyli fotografię, która przedstawia osobę z zasłoniętą częścią ciała (najczęściej jest to twarz) przez okładkę książki. Liczy się pomysłowość i jakość, inspiracje znajdziecie poniżej, ale nie kopiujcie gotowych pomysłów, bądźcie oryginalni. Na Wasze zdjęcia czekamy do 20 maja br. (wysyłajcie je na adres:  i.mroz@sp8-olawa.pl  wpisując w tytule konkurs fotograficzny). Z nadesłanych prac stworzymy wirtualną wystawę oraz wybierzemy zwycięzcę, którego zdjęcie wykorzystamy na plakacie promującym naszą bibliotekę.
2.  LITERACKIE MENU – ponieważ hasło tegorocznego święta to Zasmakuj w bibliotece, prosimy o przygotowanie własnego „menu”, czyli listy książek, które najbardziej lubicie (np. TOP 10), chcielibyście przeczytać lub polecić do przeczytania koledze itp. (przykład znajdziecie poniżej). Pamiętajcie, że „literacka karta dań” powinna też mieć atrakcyjną oprawę graficzną. Liczy się kreatywność i oryginalność. Na Wasze prace czekamy do 20 maja br. (wysyłajcie je na adres:  i.mroz@sp8-olawa.pl  wpisując w tytule literackie menu). Na zwycięzców czekają nagrody.
3. ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI – wykonajcie ciekawą zakładkę, a jej zdjęcie prześlijcie do 20 maja na adres i.mroz@sp8-olawa.pl wpisując w tytule zakładka do książki. Na autora najstaranniej wykonanej i najoryginalniejszej czeka nagroda.

Przez cały  tydzień (od 11 do 15 maja) będziemy umieszczać kolejne propozycje - jedną na każdy dzień - zaglądajcie więc regularnie na stronę, żeby niczego nie przegapić. Miłego świętowania!!!Uśmiech

15 maja - Biblioteczka - apteczka - zestawienie wartościowych książek, które możecie legalnie i bezpłatnie przeczytać, pobrać albo wysłuchać w sieci.

14 maja - Czy potraficie ułożyć książki według czasu ich powstania - od najstarszej formy do najmłodszej? https://wordwall.net/pl/resource/1971543

13 maja - Chcielibyście uczęszczać do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w HOGWARCIE? Dziś to możliwe. Dobrej zabawy!

12 maja - LITERACKIE BINGO to wspaniała zabawa dla całej Rodziny. Spróbujcie sami!

11 maja - Dziś zabieramy Was na Wyspy Kanaryjskie, gdzie będziecie szukać ukrytego skarbu. Mamy nadzieję, że uda Wam się go odnaleźć;)