Grudzień 2023 - Laboratoria Przyszłości

W listopadzie i grudniu 2023 r. w klasach ósmych przeprowadziłam lekcje dotyczące magnetyzmu, podczas których wykorzystałam sprzęt dostarczony w ramach projektu Laboratorium Przyszłości-zestawy „Magnetyzm-zestaw do pokazowych ćwiczeń” zawierające m.in. magnesy sztabkowe, podkowiaste, igły magnetyczne, próbki minerału-magnetytu, magnesy ferrytowe pierścieniowe, kwadratowe oraz magnetyczne pręty chromowane. Celem lekcji było zapoznanie uczniów z oddziaływaniem magnesów. Podczas zajęć uczniowie, wykorzystując dostarczony sprzęt, nazywali bieguny magnesów stałych, opisywali interakcje między nimi. Obserwowali oddziaływanie magnesów na materiały magnetyczne, a także kształt linii pola magnetycznego wokół magnesu sztabkowego i podkowiastego.

Mariola Błaszków

*****

Podczas kiermaszu świątecznego sprzedawane były różne ozdoby świąteczne. Dochód ze sprzedaży był przeznaczony na Radę Rodziców. Na kiermaszu sprzedawane były również ozdoby zrobione na drukarce 3D takie jak choinki czy mikołaje. Uczniowie chętnie interesują się technologią drukowania, obserwują proces wytwarzania nowych elementów.

Bartosz Rakowiecki